Chiropraktik ukazuje, ako lieči detskú koliku. Jeho video vyvolalo búrlivé reakcie

Chiropraktik ukazuje, ako lieči koliku a reflux u detí.
Zdroj: YouTube/A Science Enthusiast

Iba štvordňovému bábätku manipuluje s chrbticou. Je pri tom počuť hlasné puknutie.

Austrálsky chiropraktik tvrdí, že vie vyliečiť reflux a koliky u detí. Svoje praktiky vyskúšal aj na vlastnej dcére. Video, kde ukazuje, ako lieči iba štvordňové dieťa, ihneď vyvolalo vlnu búrlivých diskusií, informuje Daily Mail.

Ian Rossborough z Melbourne na webových stránkach o sebe tvrdí, že je lekár, ktorý pôsobil viac ako 30 rokov v zdravotníctve. Publikuje veľa videí zo svojho liečenia na YouTube, avšak toto konkrétne video spôsobilo znepokojenie medzi lekármi.

Koliku lieči tak, že manipuluje s chrbticou dieťaťa. Na videu je vidieť, ako si bábätko položí bruškom na kolená a potom mu dvoma prstami zatlačí na chrbticu. Je tam počuť hlasné puknutie a potom sa batoľa rozplače.


Chiropraktici všeobecne o sebe tvrdia, že vedia vyliečiť celý rad chorôb od astmy až po detskú koliku. Lekári naopak hovoria o tom, že na to neexistuje žiadny vedecký dôkaz. Rosseborough sa však obhajuje, že o žiadne prasknutie nešlo.

„Rodičia k nám privedú dieťa zvyčajne vtedy, keď už sú zúfalí, keď už boli na všetkých možných miestach, u lekárov aj v nemocniciach," hovorí Ian Rossborough. „Keď sa vrátia, vždy vyhlásia, že dieťa sa má lepšie, lepšie je aj spí," dodáva.

Videá vyvolali debatu o tom, či by liečba chiropraxe mala byť uznávaná ako lekárske ošetrenie. Prezident praktických lekárov Frank Jones pre Daily Mail povedal, že to bol krutý proces. „No myslím si, že je to zbytočné a zdanlivo dosť krutý proces, na ktorý v skutočnosti neexistuje žiadny dôkaz."

„Toto by nemalo byť publikované a ani realizované," povedal doktor Jones. Podľa neho existujú mierne až stredné dôkazy o tom, že chiropraktici boli úspešní v liečbe mechanickej bolesti chrbta. " Na liečbu iných chorôb som nemal žiadny dôkaz," dodal Jones.

MELBOURNE/Daily Mail

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Liečba

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.