Zaujímavosti

Slony, na ktorých môžu jazdiť turisti v Kambodži, budú pracovať kratšie

Slon.

K takémuto kroku pristúpil po tom, ako jeden zo slonov uhynul minulý týždeň počas práce v extrémnej horúčave.

Majiteľ kambodžskej spoločnosti, ktorá organizuje jazdy na slonoch pri vychýrenom chrámovom komplexe Angkór Vat na severozápade Kambodže, sa rozhodol skrátiť týmto zvieratám pracovnú dobu. K takémuto kroku pristúpil po tom, ako jeden zo slonov uhynul minulý týždeň počas práce v extrémnej horúčave, uvádza agentúra AP.

Oan Kiri, majiteľ spoločnosti Angkor Elephant, dnes uviedol, že jeho slony budú pracovať už len dve a pol hodiny doobeda a približne dve ďalšie hodiny neskoro poobede, čo je o hodinu menej než doposiaľ. Skrátiť zvieratám pracovnú dobu sa rozhodol po tom, ako minulý piatok uhynula slonica Sambo, na ktorej chrbte sa viezlo niekoľko turistov.

Veterinári vinu za smrť tejto asi 40- až 45-ročnej slonice pripísali stresu vyvolanému vysokou teplotou, ktorá v posledných dňoch dosahuje v Kambodži približne 38 stupňov Celzia. Uhynutie slonej samice následne vyvolalo na sociálnych sieťach vlnu smútku aj ostrej kritiky, ktorej zástancovia dokonca zverejnili na webstránke change.org petíciu vyzývajúcu na úplné zrušenie sloních jázd pri archeologickom nálezisku Angkór. Túto iniciatívu doposiaľ podpísalo vyše 35.000 ľudí.

Skrotené slony sa donedávna využívali v juhovýchodnej Ázii najmä ako pomocníci pri ťažbe dreva. O túto svoju úlohu však prišli pri rozsiahlom odlesňovaní a dnes sa používajú najmä pri turistických atrakciách.

PHNOM PÉNH/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.