Lasica prerušila činnosť urýchľovača v CERNe

CERN spúšťa urýchľovač
CERN spúšťa urýchľovač Zdroj: TV Markíza,

LHC bol v činnosti, keď skoro ráno došlo k "vážnej elektrickej poruche".

Lasica vyradila v piatok (29. 4.) ráno z prevádzky Veľký hadrónový urýchľovač (LHC) prevádzkovaný Európskou organizáciou pre jadrový výskum (CERN) neďaleko švajčiarskej Ženevy, keď poškodila vedenie 66-kilovoltového transformátora a spôsobila elektrický skrat, informovala BBC. Zvieratko incident neprežilo.

LHC bol v činnosti, keď skoro ráno došlo k "vážnej elektrickej poruche", uviedol hovorca CERN-u s tým, že lasica sa nedostala do tunelov, iba do elektrických zariadení. Následný výpadok elektriny spôsobil problémy viacerých systémov LHC vrátane všetkých akcelerátorov, detektora LHCb či magnetov a ich chladenia.

Hovorca CERN-u Arnaud Marsollier povedal BBC, že oprava škôd si vyžiada niekoľko dní. Takýto incident nie je podľa neho až taká prekvapivý, keďže je vedecké zariadenie umiestnené uprostred prírody.

V roku 2009 vyradil LHC z činnosti zrejme vták, hoci jeho pozostatky sa nikdy nenašli. Zariadenie prešlo v rokoch 2013-2015 modernizáciou. LHC prispel k objaveniu tzv. Higgsovho bozónu.

ŽENEVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme CERN

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.