Zaujímavosti

Švédi majú veľký deň! Kráľ oslavuje 70. narodeniny

Švédska kráľovná  Silvia  a kráľ Karol XVI. Gustáv počas osláv jeho 70. narodenín.
Zdroj: TASR/AP

Na oslavu pozval iba blízke monarchie. Chýba iba nórsky kráľovský pár, ktorí účasť na oslavách zrušili po piatkovej tragickej havárii vrtuľníka.

S kráľovskou pompou oslavuje dnes švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv svoje 70. narodeniny s priateľmi, rodinou a švédskymi občanmi v Štokholme. Na ďakovnej bohoslužbe v kráľovskej kaplnke sa podľa zoznamu hostí zúčastnila celá švédska kráľovská rodina, ale aj dánska kráľovná Margaréta, ktorá je sesternicou švédskeho kráľa, monacký knieža Albert a bývalý španielsky kráľ Juan Carlos s manželkou Sofiou, informovala tlačová agentúra DPA.

Zdroj: TASR/AP

Následne panovnícky pár zamával zhromaždeným davom z balkóna kráľovského paláca, potom prevzal panovník na nádvorí zámku kvety od detí a spoločne s manželkou Silviou odišiel v koči ťahanom koňmi na slávnostný obed na mestskej radnici. Ich cestu ulicami metropoly sledovali s nadšením Štokholmčania i turisti. Na večernom bankete očakávajú podľa agentúry DPA aj dánskeho korunného princa a belgický kráľovský pár.

Chýba iba nórsky kráľovský pár s korunným princom Haakonom a jeho manželkou, ktorí účasť na oslavách zrušili po piatkovej tragickej havárii nórskeho vrtuľníka s 13 obeťami na živote.

Zdroj: TASR/AP

Švédsky kráľ oslavuje životné jubileum celý tento týždeň. V piatok večer sa odviezol s kráľovnou Silviou v koči na koncert v Kráľovskej švédskej opere a absolvoval recepciu v Štokholme, necelé dva týždne po tom, ako sa mu narodilo piate vnúča.

Karol XVI. Gustáv je synom švédskeho korunného princa Gustafa Adolfa, ktorý zahynul pri leteckom nešťastí, keď bol dnešný monarcha ešte dieťa. Kráľ zdedil korunu po svojom starom otcovi ako 27-ročný. Jeho manželka, kráľovná Silvia, je pôvodom Nemka. Manželia spolu majú tri deti - korunnú princeznú Victoriu (38), princa Carla Philipa (36) a princeznú Madeleine (33) a päť vnúčat.

ŠTOKHOLM/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.