Poznáme najnovšie vychytávky, ktoré môžu zachrániť a zlepšiť život

Smartfón ako EKG.
Zdroj: TV Markíza

Poznáme aj ďalšie vynálezy, ktoré môžu zmeniť život a ktoré sa stali najlepšími start-upmy v Európe.

Mala iba 61 rokov keď náhle zomrela na infarkt. Dnes by babička mladého vedca pravdepodobne žila. Allen Mohammadi totiž vymyslel EKG do vrecka. Poznáme aj ďalšie vynálezy, ktoré môžu zmeniť život a ktoré sa stali najlepšími start-upmy v Európe.

Približne 17 miliónov ľudí zomrie ročne na ochorenia srdca. Allen mladý vedec sa to rozhodol zmeniť. ,,Starká zomrela na infarkt hoci nebola až tak stará. Nikdy pred tým nemala žiadne problémy so srdcom alebo príznaky. A to sa stáva mnohým ľuďom prečo by sme mali prichádzať o ľudí ktorých milujeme," povedal nám Iránec žijúci vo Švédsku Allen Ali Mohammadi.

A preto vyvinul prístroj ktorý, priebežne kontroluje činnosť srdca. Získava údaje tie vyhodnocuje a odosiela do smartfonu tak aby ste predišli infarktu. Podľa Allena, jeho moje zariadenie dokáže odhaliť možné riziko už pred tým ako sa objavia prvé príznaky.

Obyčajná aplikácia v telefóne by dokázala ročne zachrániť život takmer miliónom ľudí na svete a to vďaka včasnej diagnostike. Pracovali na tom 4 roky. Testovali na viac ako 500 ľuďoch. Vreckové EKG by sa mohlo dostať na trh možno už o rok.

Dom si vykúrite teplom z počítača

Cenu Európskeho inštitútu pre inovácie a technológie získala aj vychytáva, ktorá vykúri dom. Už nebudete potrebovať uhlie, plyn či elektrinu. Použijete teplo, ktoré vyrobia počítače.

,,Je známe, že serverovne produkujú obrovské množstvo tepla. Namiesto toho aby sme ho len tak vypúšťali, napadlo nám, že teplo odvedieme. A to rovno do vášho domu. Pre mnohých to bol úplný nezmysel. My sme to ale dokázali. Momentálne takto funguje päť domácnosti v Holandsku," tvrdí holandský vedec Florian Schneider.

Vynález holandských vedcov zasa premení odpadovú energiu z tovární či domácnosti na vodu. ,,Vďaka špeciál destilácii vieme z energie vyrobiť pitnú vodu a popri tom dokážeme znižovať vypúšťanie oxidu uhličitého do ovzdušia," dodal Norbert Kuipers.


BUDAPEŠŤ/David Vido

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vychytávka

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.