Zaujímavosti

Ani toaleta, ani mobil. Z veci, na ktorej nájdete najviac baktérií, budete šokovaní

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Výskum potvrdil, že každé zariadenie malo na sebe viac než milión choroboplodných zárodkov, a to len na ploche menšej ako sedem štvorcových centimetrov.

Myslíte si aj vy, že na záchode je najviac baktérii a choroboplodných zárodkov než kdekoľvek inde? Ukážeme vám miesto, o ktorom by ste to nikdy nepovedali a ktoré odporúčajú navštíviť niekoľkokrát do týždňa aj samotní lekári. Väčšina z vás tam chodí, aby sa udržiavala v kondícii a lepšom zdraví.

Na strojoch je vraj najviac baktérii. Odborníci na objednávku odobrali z 27 strojov a pomôcok vzorky a boli prekvapení.

Výskum potvrdil, že každé zariadenie malo na sebe viac než milión choroboplodných zárodkov, a to len na ploche menšej ako sedem štvorcových centimetrov.

Napríklad rotoped obsahoval 39-krát viac baktérii než tácka zo školskej jedálne. Najhoršie skončila vo výskume sada činiek. Tá mala až 362-krát viac baktérii než záchodová doska.

"Čísla, ktoré uvádza predmetná štúdia sa mi zdajú dosť vysoké, ale možnosť je tu a svedčí to o tom, že v predmetnej prevádzke nevykonávajú sanitačné postupy tak, ako by mali," hovorí riaditeľka Úradu verejného zdravotníctva v Trenčíne Ľudmila Bučková.

Všetky fitnescentrá však majú predpísaný prísny prevádzkový poriadok, ktorý musia dodržiavať. Inak je to v prípade malých súkromných posilňovní.

"V prevádzkovom poriadku každý používa uterák, každý používa rukavice a v kardio strojoch si každý ho po cvičení vyčistí sám a večer to celé ešte prebehne upratovačka," hovorí spolumajiteľ fitnescentra Matej Babinský.

Minimálne raz za deň musia prevádzkovatelia takýchto zariadení poutierať stroje dezinfekčným prostriedkom.

"Voda nestačí, okrem tej mechanickej očisty tam musí byť použitý dezinfekčný prostriedok, samozrejme v správnej koncentrácii a musí byť dodržaná doba pôsobenia," hovorí Bučková.

"Každé ráno sa to čistí. V podstate tie veci, ktoré sú používané. Stroje, činky, takéto veci, kotúče, všetko čo v podstate príde do nejakého kontaktu sa dáva do poriadku," hovorí Babinský.

Minimálne musíte dbať aj vy na osobnú hygienu po tréningu, nedotýkajte sa tváre pokiaľ si neumyjete ruky a hneď po cvičení si vymeňte oblečenie.

TRENČÍN/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.