Po 40 rokoch sa možno zmení názov obľúbenej doliny v Západných Tatrách

Táto dolina sa má premenovať.
Zdroj: TV Markíza

Turistom sa prípadné menenie názvu nepozdáva.

Nádherné prírodné scenérie, skialpinistický areál, horskú chatu, symbolický cintorín, či sprístupnenú baňu. To všetko ponúka známa dolina v Západných Tatrách, ktorá sa volá Žiarska. Môže sa ale stať, že v blízkej budúcnosti bude mať úplne iný názov.

O názve Žiarskej doliny rozprúdila diskusiu obec Smrečany. Blízky sused obce Žiar, za ktorou sa dolina začína tvrdí, že v minulosti sa volala Smrečianska. „Už viac rokov sa niektorí naši občania dožadujú, aby sme sa pokúsili pátrať o nejakých historických faktoch," zástupca starostu obce Smrečany tvrdí Martin Šimún.

Bývala náruživá turistka zo Smrečian Ema Žembová (87) si to takto pamätá. „Bolo to Smrečskô dakedy, že podľa Smrečianky sa to volalo," spomína.

Smrečianka je potok, ktorý tečie Žiarskou dolinou. Na starých mapách z 18. A 19. storočia je pomenovaný iba on. Podľa vedúceho pracoviska archívu v Liptovskom Mikuláši Petra Víteka neskôr v období prvej ČSR na mapách vojenského mapovania už je uvedená ako Smrečianska dolina

Názov Žiarska dolina, sa podľa dostupných dôkazov objavil po druhej svetovej vojne a štátne orgány ho potvrdili v roku 1976. „Čo sa týka priorít obce tak je tento v úvodzovkách problém na nejakom poslednom mieste," tvrdíl Šimún.


Starosta Žiaru sa na kameru vyjadriť nechcel a v telefóne znel trochu nahnevane. Že by sa ale mali kvôli názvu doliny obce rozhádať, si zatiaľ nikto nemyslí. „Spolu sa v škôlke hráme, spolu pracujeme na družstve, spolu športujeme, spolu sa modlíme a spolu budeme musieť aj ďalej fungovať," dodal zástupca starostu obce Smrečany.

Nateraz teda zatiaľ nie je jasné, či bude v Žiarskej doline len tabuľa s jej kompletnou históriou alebo úplne zmení názov. Isté však je, že vidieť ju sa určite oplatí tak či tak.

ŽIAR, SMREČANY/Mário Kermiet

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Mário Kermiet

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.