Zmutované slimáky zaplavujú Európu. Záhradkárov čaká pohroma

Na snímke invázia slimákov bez ulity nazývaných slizniaky na paradajkách.
Zdroj: TASR

Prečítajte si, ako sa ich najlepšie zbavíte.

Európu čaká obrovská ničivá invázia slimákov, varujú odborníci. Najväčší strach majú experti najmä z nových zmutovaných druhov, ktoré sa rozmnožili vďaka nezvyčajne miernej zime. Ako sa môžeme brániť?

Slimáky, ktorí tento rok kvôli nezvyčajne miernej zime neprešli do zimného spánku, zmutovali a začínajú zaplavovať Európu, informuje tn.cz. Pretože mali dostatok času na rozmnožovanie, odborníci sa obávajú najhoršieho. "Budú záhubou pre naše záhrady," hovoria. "Zatiaľ čo ich prirodzení nepriatelia, ako napríklad obojživelníky, kladú vajíčka len raz do roka, slimáky nie sú nijako obmedzené," varujú ďalej odborníci. Dôležité je preto svoju záhradu na slimáky pripraviť.

"Prevenciou je, že máte záhradku upratanú, pretože pod každou doskou, kde sa drží vlhko a je tam tma - to je miesto, ktoré slimáky vyhľadávajú," varuje Zdeňka Jankovičová z Českého záhradkárskeho zväzu. "Je potrebné dbať na to, aby toto dodržiaval aj sused. Akonáhle vy tie slimáky likvidujete a sused to nerobí, tak sa k vám rovnako dostanú," dodáva.

A ako najlepšie vypudiť nevítaných hostí?

"Najlepšia rada samozrejme je, aby ich ľudia zbierali a aby to robili aj susedia v okolí," upozorňuje ďalej Jankovičová. "Niekto ich solí - čo je najhorší možný variant, pretože si tak zasoľuje aj pôdu a určite to nie je nič príjemné ani pre slimáka," varuje Jankovičová. "Mnoho ľudí slimáky tiež zalieva horúcou vodou," dodáva. Najmenej drastickým spôsobom je podľa nej slimáka ale jednoducho niečím prerezať, aby toľko netrpel.

BRATISLAVA/tn.cz

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Slimák

Dôležité udalosti