Prevratný objav. Vedci našli planéty, na ktorých by sme mohli žiť

Vedci obavili tri obývateľné planéty mimo slnečnej sústavy.
Zdroj: Profimedia.sk

Prvé informácie o stopách života na planétach by vedci mohli získať relatívne rýchlo.

Medzinárodný tím vedcov objavil mimo slnečnú sústavu hneď tri planéty, ktoré radia medzi "potenciálne obývateľné". Od Zeme sú približne 39 svetelných rokov a sú jej aj veľmi podobné. O svojom objave informovali v prestížnom britskom časopise Nature.

Význam objavu spočíva v tom, že ide o exoplanéty, teda planéty mimo našej slnečnej sústavy "podobnej veľkosti ako Zem" a "potenciálne obývateľné", uviedol spoluautor štúdie Michaël Gillon z univerzity v belgickom Lutychu.

Planéty sú porovnateľné so Zemou či Venušou

Všetky tri planéty sú svojou veľkosťou a teplotou porovnateľné so Zemou či Venušou - a to aj napriek tomu, že obiehajú okolo takzvaného hnedého trpaslíka, ktorý je relatívne malou, veľmi chladnou a nie príliš žiariacou hviezdou. Podľa astrofyzika Gillona navyše ide o relatívne "blízke" planéty - sú vzdialené len asi 39 svetelných rokov.

Doteraz sa pritom vedci domnievali, že nie je možné, aby planéty obiehali okolo tohto typu trpasličích hviezd. "Vďaka tejto hviezde s názvom Trappist-1 vieme, že je to možné," hovorí.

Nájsť planéty i mimo slnečnú sústavu pomohol expertom špeciálne vytvorený ďalekohľad z Čile. Hľadanie potenciálne obývateľných planét sa až doteraz sústredilo predovšetkým na okolie väčších hviezd, predovšetkým Slnko. "Náš objav otvára úplne nové obzory," povedal belgický astrofyzik s tým, že prvé informácie o stopách života na planétach by vedci mohli získať "relatívne rýchlo". Za päť až desať rokov.

BRATISLAVA/Nature.com

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Veda a technika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.