Oravský hrad odkryl ďalšie vzácne poklady

Oravský zámok
Oravský zámok Zdroj: TV Markíza

Na prehliadku prastarej klenotnice hradu, čakajú zástupy.

Stáročia ležali v hrobke, aby sme vám ich dnes mohli exkluzívne ukázať. Oravský hrad otvoril svoju klenotnicu. Poklady, ktoré ležali v depozitoch si návštevníci môžu pozrieť v rovnako novosprístupnených priestoroch hradu.

Desať sekúnd záberov snáď iba navnadí vidieť a vedieť viac. Na prehliadku prastarej klenotnice hradu, čakajú zástupy.

„Medzi tieto unikáty patrí práve diamantový zásnubný prsteň z obdobia renesancie a taktiež textílie Thurzovské, ktoré sú pripisované Jurajovi Thurzovi a jeho synovi Imrichovi," objasnila riaditeľka Oravského múzea Mária Jagnešáková.

Doteraz oko verejnosti tieto poklady nevidelo. Odevy, v ktorých boli Thurzovci pochovaní reštaurovali. „Sú tu špecifické podmienky, pretože toto textílie musí byť vystavené zvláštnym spôsobom, vzhľadom k tomu, že sa tu nemôže svietiť. Iba dve a pol hodiny denne. Aby sa to textílie nezničilo, lebo je to ručne tkané," doplnila riaditeľka.

Hodváb držia v konštantnej teplote aj vlhkosti, aby vydržal ďalšie roky neporušený. Tak ako ho našli v rodinnej hrobke.

„Na sklonku 19. storočia, pri určitých stavebných úpravách v kaplnke sv. Michala, došlo k tomu, že sa jednému robotníkovi, ako nás informujú písomné pramene, prepadla noha do neznámeho priestoru," vysvetlil archeológ Michal Čajka.

Vráťme sa ale k prsteňu, ktorý je dominantou klenotnice. Keď ho archeológovia v Thruzovskej hrobke našli, takmer nedýchali, jeho vek je ohromujúci. „Spred 400 rokov," doplnila riaditeľka.

Neskoršie overovanie potvrdilo, že ide skutočne o diamant. V klenotnici nájdete i keltské mince. Ak ale chcete vidieť jej najstaršiu súčasť, musíte obrátiť hlavu hore. „Renesančná výmaľba, ktorá sa nachádza na strope pri vstupe do kaplnky sv. Michala," povedala riaditeľka.

Je z počiatku 17. storočia. O takto staré exponáty sa treba citlivo starať. „Musím byť opatrná. Každá jedna časť je dôležitá pri uchovávaní pôvodnej polychrómie na každom tom zbierkovom predmete," uzavrela reštaurátorka Lenka Červeňová.ORAVSKÝ PODZÁMOK/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Poklad

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.