Najlepšie a najhoršie krajiny pre mladých. Ako to vyzerá so Slovenskom?

Mladí ľudia- ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com

The Youthonomics Global Index zozbierali údaje zo 64 krajín a zostavili mapu.

Na Slovensku sme skôr zvyknutí na to, že mladí ľudia odtiaľ utekajú do zahraničia a len málo z nich sa vráti späť. The Youthonomics Global Index zozbierali údaje zo 64 krajín a zostavili mapu, kde sa mladým žije najhoršie a kde najlepšie. Zverejnil ju washingtonpost.com, kde uvádzajú, že sa zamerali na naladenie mladých, ich zdravotný stav, možnosti zamestnania a vzdelávacie príležitosti.

Tím Felixa Marquardta využíval dáta zo Svetovej banky, UNESCO a OECD. Zamerali sa na mladých do 25 rokov. Aj ekonomicky vyspelé krajiny majú svoje mínusy, no mladí sa jednoznačne najlepšie cítia v Nórsku, Švédsku, Švajčiarsku, Dánsku a Holandsku. Najhoršie logicky v chudobných krajinách Afriky a Ázie.

Zdroj: TASR

Možnosti pre mladých

Záviselo to aj od toho, či je krajina ochotná robiť zmeny, vychádzať mladým v ústrety, zamestnávať ich a vzdelávať ich. USA a Austrália ponúka možnosti work and travel, kde môžu získať nové skúsenosti. Mladí Švédi zasa majú možnosť urobiť si ročnú prestávku a skúšať rôzne profesie, či žiť v iných krajinách.

Prekvapila aj Čína, ktorá je na tom lepšie ako Španielsko, Chorvátsko alebo Taliansko. Investujú do vzdelania a snažia sa zmierniť chudobu. V Nemecku je podľa prieskumu každý piaty mladý chudobný. Opakom je Rakúsko, kde majú skvelé príležitosti.

Zdroj: shutterstock.com/Alexander Image

Slovensko je na priemernej až podpriemernej úrovni. U nás mladí až toľko možností nemajú, lepšie je na tom už Česko. Podobné hodnotenie ako my má Poľsko a Maďarsko. Horšie skončila Ukrajina.

Mapa krajín- fialová najhoršie sa žije, tmavozelená najlepšie sa žije mladým

BRATISLAVA/al

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krajiny

Dôležité udalosti