Francúzske vrátili po 76 rokoch kresbu, ktorú predtým vlastnil jej otec

Francúzske úrady vrátili právoplatným majiteľom kresbu od maliara Edgara Degasa.
Zdroj: TASR

Vo francúzskych múzeách a galériách sa v súčasnosti nachádza približne 2000 umeleckých diel, na ktorých vlastníctvo si nikto neuplatňuje nárok.

Francúzske úrady vrátili v pondelok právoplatným majiteľom kresbu od maliara Edgara Degasa, ktorú v roku 1940 počas okupácie Francúzska odcudzili nemeckí nacisti jej židovskému majiteľovi. Informovala o tom agentúra AP.

"Dielo nazvané Trois danseuses en buste, ktoré je skicou znázorňujúcou tri baletky vytvorenou uhlíkom koncom 19. storočia, sa našlo v roku 1951 v príborníku v budove nemeckého veľvyslanectva z čias okupácie Francúzska," uviedla na slávnostnom odovzdaní diela jeho majiteľke Francúzska ministerka kultúry Audrey Azoulayová. Vzhľadom na to, že na kresbu si po jej náleze nikto neuplatnil vlastnícky nárok, skončila v parížskom Louvri.

Degasovu skicu si za svojho otca Mauricea prevzala dcéra Viviane Dreyfusová. Maurice zomrel v roku 1957 bez toho, aby sa o umeleckom poklade, ktorý vlastnil, niekedy zmienil. "Som nesmierne dojatá," uviedla Dreyfusová, pričom dodala, že jej dojatie vyplýva najmä z toho, že o existencii diela vôbec nevedela.

Vo francúzskych múzeách a galériách sa v súčasnosti nachádza približne 2000 umeleckých diel, na ktorých vlastníctvo si nikto neuplatňuje nárok. Najmenej 145 z nich odcudzili počas druhej svetovej vojny nacisti.

PARÍŽ/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kresba

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.