Stavba roka 2015: Nádhera uprostred viníc

Dvanásťmetrová turistická rozhľadňa
Dvanásťmetrová turistická rozhľadňa Zdroj: TUKE

Stavba vznikla za podpory programu Švajčiarsko-Slovenskej spolupráce v rámci rozšírenej Európskej únie.

Uprostred viníc obce Malá Tŕňa, v Tokajskej vinohradníckej oblasti, vyrástla v roku 2015 zaujímavá 12 metrov vysoká turistická rozhľadňa, ktorá už z diaľky zaujme nevšedným architektonickým riešením v tvare vínneho suda.

Táto stavba v rámci 21. ročníka súťaže Stavba roka 2015, ktorú vyhlasuje ABF Slovakia, získala nomináciu na hlavnú cenu titulu Stavba roka 2015 a dve ďalšie ocenenia tejto súťaže.

Medzinárodná porota jej udelila Cenu vydavateľstva EUROSTAV za komplexné progresívne riešenie architektonického diela a získala aj Cenu verejnosti, udelenú na základe internetového hlasovania širokej verejnosti.

„Ideou, popri hlavnej funkcii vyhliadkovej veže ponúkajúcej panoramatické výhľady, bolo vytvoriť novú dominantu vinohradníckej oblasti Tokaj na Slovensku. Veža svojou siluetou má dotvárať jej výnimočnú atmosféru," povedala Katarína Valentová z Technickej univerzity v Košiciach.

Zdroj: TUKE

Autormi diela sú pracovníci Katedry architektúry Fakulty umení TUKE, doc. Ing. Ján Kanócz, CSc. a Ing. arch. Michal Mihaľák. Na projekte statiky s autormi spolupracoval Ing. Peter Platko, PhD. z Ústavu inžinierskych stavieb Stavebnej fakulty TUKE.

Stavba vznikla za podpory programu Švajčiarsko-Slovenskej spolupráce v rámci rozšírenej Európskej únie.

Celkovým víťazom sa stal multifunkčný komplex City Arena.

KOŠICE/mm

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Stavba roku 2015

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.