V Prahe pristálo najväčšie lietadlo na svete

V Prahe pristálo najväčšie lietadlo na svete An-225 Mrija.
Zdroj: TASR

Antonov An-225 Mrija je najdlhším a najťažším lietadlom na svete.

Najväčšie lietadlo na svete Antonov An-225 Mrija pristálo dnes predpoludním na pražskom Letisku Václava Havla. Do Česka priletelo z Ukrajiny a vo štvrtok 12. mája zamieri do Austrálie, kam prepraví 117-tonový generátor, informuje spravodajský portál Novinky.cz.

Obrie nákladné lietadlo odvezie do Perthu turbogenerátor, ktorý vyrobila plzenská firma Brush.Podobné zariadenia sa zvyčajne prevážajú loďou, avšak koncový zákazník - spoločnosť Worsley Alumina - potrebuje generátor dodať čo najskôr. Do cieľa by mal doraziť o šesť dní.Generátor dlhý 8,8 metra a široký 3,5 metra bude vyrábať elektrinu iba pre prevádzku firmy Worsley Alumina, ktorá patrí k najväčším ťažobným spoločnostiam bauxitu a výrobcom hliníka na svete.

Antonov An-225 Mrija je najdlhším a najťažším lietadlom na svete. Má dĺžku 84 metrov, rozpätie krídel 88,4 metra a hmotnosť prázdneho lietadla je 175 ton. Stroj poháňa šesť motorov, jeho cestovná rýchlosť je 800 kilometrov za hodinu a maximálna rýchlosť ešte o 50 kilometrov za hodinu vyššia. Lietadlo vyrobili v roku 1988 v bývalom Sovietskom zväze.

PRAHA/TASR
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Praha

Dôležité udalosti