Vedci ukázali zoznam katastrof. Do pár rokov by mohli vyhubiť 10 % populácie

Pohľad na hríbovitý oblak, ktorý stúpa k oblohe asi hodinu po výbuchu atómovej bomby v  japonskej Hirošime.jpg
pohľad na hríbovitý oblak, ktorý stúpa k oblohe asi hodinu po výbuchu atómovej bomby v japonskej Hirošime. Zdroj: TASR

Vznik takého zoznamu má za úlohu tlačiť na medzinárodné spoločenstvo, aby riešilo vznikajúce problémy a predchádzalo tak katastrofám.

Vedci už roky upozorňujú na ľudskú aktivitu, ktorá priamo alebo nepriamo negatívne ovplyvňuje život na Zemi. Teraz dokonca spísali zoznam možných katastrof. Tie by podľa nich mohli do piatich až desiatich rokov zabiť až 10 percent populácie. Píše telegraph.co.uk.

„Nie je žiadny dôvod, aby si ľudia mysleli, že sú na vrchole tvorstva, a to najlepšie, čo na svete existuje," povedal vedúci projektu Sebastian Farquhar. Zároveň dodal, že sú tu udalosti, ktoré sa pravdepodobne neudejú v jednom roku. Ich vznik by ale mohol mať devastujúce a katastrofálne účinky.

Medzi najviac ohrozujúce katastrofy vedci postupne zaradili jadrovú vojnu, rozsiahle pandémie či klimatické zmeny. Zaujímavosťou zoznamu je vývoj umelej inteligencie, ktorý by sa mohol ľuďom vymknúť spopod rúk. Svoje miesto si našiel aj terorizmus s možnými biologickými zbraňami.

„Za posledné desaťročie zaznamenala vzostup syntetická biológia či génová manipulácia malých organizmov a vírusov," vysvetlil Farquhar.

Vznik takého zoznamu má za úlohu tlačiť na medzinárodné spoločenstvo, aby riešilo vznikajúce problémy a predchádzalo tak spomínaným katastrofám.


BRATISLAVA/mm

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zem

Dôležité udalosti