Slovenskí vedci prepisujú dejiny. V rukách majú jedinečný patent

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Vďaka technológii, ktorú vyvinuli naši vedci, sa ako jedny z prvých na svete pokúsia prečítať a identifikovať najmenšie časti ľudského tela.

Naši vedci majú v rukách jedinečný patent. Ako prvý na svete chcú mapovať molekuly ľudského tela a vďaka tomu odhaľovať a liečiť najzákernejšie choroby. Doteraz sa niečo podobné ešte nikomu nepodarilo.

Ľudský genóm bol prečítaný pred 15 rokmi, kompletný ľudský metabolóm, teda súbor všetkých malých molekúl v organizme, je známy len čiastočne

Ľudské telo je pre vedcov stále jednou veľkou neznámou. Dokonca nevedia ani z akých látok je presne poskladané. ,,Nie všetky sú neznáme ale pri analýze molekúl nevieme identifikovať viac ako 80 percent látok," hovorí líder projektu Robert Mistrík

Vďaka technológii ktorú, vyvinuli naši vedci sa ako jedny z prvých na svete pokúsia prečítať a identifikovať tieto najmenšie časti ľudského tela.

,,Je paradoxom 21. storočia že na Marse chodí robot a pomocou hmotnostné spektrometra meria zloženie marťanskej pôdy, my sme tu na zemi a nepoznáme molekulové zloženie človeka," konštatoval.

Dnes sme na úrovni ako vyriešiť podstatu tejto štruktúry a akú biologickú podstatu nesie. To prinesie obrovské možnosti vo výskume a včasnej diagnostike celého spektra ochorení. Mistrík tvrdí, že tak aby vedci na celom svete mohli tieto látky analyzovať.

Začnú s tým najkomplikovanejším orgánom s mozgom. A sústredia sa na to ako odhaliť jednu z najzákernejších chorôb súčasnosti. V tomto prípade konkrétne pre Alzheimerovú chorobu. Ak lekári odkryjú to, čo je spúšťačom ochorenia potom môžu liečiť.

Téme sa venoval reportér Dávid Vido.


BRATISLAVA/David Vido

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vedec

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.