Experimentálne lietadlo Solar Impulse 2 pristálo v Oklahome

Na snímke Bertrand Piccard máva divákom pred vzlietnutím experimentálneho lietadla Solar Impulse 2.
Zdroj: TASR

Prelet ponad Tichý oceán bol najnebezpečnejšou fázou vzhľadom na chýbajúce miesta pre potenciálne núdzové pristátie.

Experimentálne lietadlo Solar Impulse 2, poháňané iba slnečnou energiou, pristálo vo štvrtok večer miestneho času na medzinárodnom letisku v meste Tulsa v americkom štáte Oklahoma. Oznámila to stránka solarimpulse.com.

Solar Impulse 2 sa na let, ktorý trval 18 hodín a desať minút, vydal vo štvrtok z letiska v meste Phoenix v štáte Arizona. V "srdci USA" lietadlo pilotované Bertrandom Piccardom pristálo o 23.15 h miestneho času (06.15 SELČ) po prekonaní 1570 kilometrov ponad Arizonu, Nové Mexiko, Texas a Oklahomu.

Solar Impulse 2 v USA absolvuje po prílete do Oklahomy ešte jedno alebo dve medzipristátia a následne sa z New Yorku vydá na let cez Atlantický oceán. Jednomiestne lietadlo Solar Impulse 2 vyrobené vo Švajčiarsku začalo svoju púť okolo sveta 9. marca 2015 v Abú Zabí, metropole Spojených arabských emirátov, s medzipristátiami v Ománe, Mjanmarsku, Číne a Japonsku.

Prelet ponad Tichý oceán bol najnebezpečnejšou fázou vzhľadom na chýbajúce miesta pre potenciálne núdzové pristátie. Solárne lietadlo počas letu okolo Zeme striedavo pilotujú zakladateľ spoločnosti Solar Impulse André Borschberg a jeho kolega Bertrand Piccard, ktorí sa striedajú na jednotlivých etapách. Cieľom obletu Zeme je dokázať, že sa lietadlo zaobíde bez fosílneho paliva, ako aj propagovať využitie tzv. čistých technológií.

Lietadlo dosahuje rýchlosť od 50 do 100 kilometrov za hodinu. Má vyše 17.000 solárnych článkov a vysokovýkonné batérie, ktoré dokážu akumulovať energiu aj na let počas noci.

TULSA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Solar Impulse 2

Dôležité udalosti