Zaujímavosti

Pozor na bláznivé počasie! Môže poškodiť mobil

Mobil - ilustračná foto
Mobil - ilustračná foto Zdroj: shutterstock.com/TATSIANAMA

Poškodiť ho môžu zmeny teplôt, slnečné žiarenie či styk s prachom.

Vedeli ste, že prudké výkyvy počasia môžu poškodiť aj váš smartfón? Podľa odborníkov aj mobilné telefóny, tablety či laptopy treba chrániť pred premenlivým jarným počasím. Poškodiť ich môžu zmeny teplôt, slnečné žiarenie či styk s prachom.

Dávajte si pozor na zmeny počasie sprevádzané prehánkami s vysokou vlhkosťou. Tá pomaly preniká do mobilu a zasahuje elektroobvody, ktoré pomaly korodujú. Telefón ani nemusí prísť do priameho styku s vodou. Podobné následky sa môžu dostaviť aj vtedy, ak si mobil so sebou nosíte aj do kúpeľne, keď sa idete osprchovať.

Rovnako ak je telefón vystavený priamemu slnečnému žiareniu alebo vysokým teplotám, dochádza k poškodeniu batérie a k výraznej strate jej kapacity. Pri nízkych teplotách zvyknú mobilné telefóny zase zamŕzať, softvér pracuje pomaly a nesúvisle.

Najčastejšie škody na mobilnom telefóne vznikajú aj pri bežnom zvyku pánov - nosenie mobilu v prednom alebo zadnom vrecku nohavíc. Často ho pritlačia pri sedení a mechanicky poškodia displej alebo ohnú celé zariadenie. Nosenie mobilného telefónu vo vrecku môže znečistiť aj nabíjací otvor, čo ovplyvní nabíjanie telefónu, mikrofón alebo vstup pre slúchadlá.

Tipy, ako môžete ochrániť svoj telefón a predĺžiť jeho životnosť:

1. Nenosiť telefón na miesta, kde je nadmerná vlhkosť - napríklad do kúpeľne, na balkón počas daždivého počasia

2. Pri horúčavách nenechávať mobil na palubnej doske áut, kde sa teplota môže vyšplhať aj na 60 stupňov Celzia.

3. Používať len certifikované nabíjačky - necertifikované nabíjacie káble môžu rapídne znižovať životnosť batérie, prípadne poškodiť nabíjací obvod.

4. Nenosiť telefón vo vreckách nohavíc - spôsobuje to mechanické poškodenie základnej dosky alebo znečistenie vstupov pre nabíjačku, slúchadlá či mikrofón.

5. Nabíjať batérie ešte pred úplným vybitím - lithium-ion a lithium-polymer sú batérie, pri ktorých by sa mala ich kapacita udržiavať na čo najvyššej úrovni, to znamená nevybíjať ich na nulu, ale dobíjať priebežne, aj keď má telefón napríklad 40 % batérie. Ich vybíjaním blízko k 0 % sa rapídne znižuje životnosť.

BRATISLAVA/ TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.