Pacient s rakovinou dostal prvý transplantovaný penis v USA

Pacientovi Thomasovi Manningovi transplantovali penis minulý týždeň počas 15-hodinovej operácie.
Pacientovi Thomasovi Manningovi transplantovali penis minulý týždeň počas 15-hodinovej operácie. Zdroj: Twitter

Orgán dostal od zosnulého darcu a rozpráva o tom preto, aby pomohol odstrániť spoločenskú stigmu súvisiacu s ochorením.

Pacient s rakovinou dostal v nemocnici v Bostone prvý transplantovaný penis v Spojených štátoch. Informovala o tom dnes bostonská nemocnica Massachusetts General Hospital. Pacientovi Thomasovi Manningovi z mesta Halifax v americkom štáte Massachusetts transplantovali penis minulý týždeň počas 15-hodinovej operácie. Orgán dostal od zosnulého darcu, dodala v správe tlačová agentúra AP.

Vážna komplikácia

Ako prvý dnes o zákroku informoval denník New York Times. Dr. Curtis Cetrulo, ktorý pomáhal viesť chirurgický tím, pre denník povedal, že 64-ročný Manning by mal byť schopný do niekoľkých týždňov normálne močiť a do niekoľkých týždňov až mesiacov bude môcť jeho orgán pohlavne fungovať.

"Sme opatrní optimisti," povedal plastický a rekonštrukčný chirurg Cetrulo. "Sú to pre nás neprebádané vody," dodal.

Denník New York Times napísal, že Manningovi odstránili väčšinu penisu v čase jeho boja s agresívnou a potenciálne smrteľnou rakovinou penisu.

Manning uviedol, že počas operácie a po nej sotva cítil bolesť. Jedna vážna komplikácia nastala deň po zákroku, keď ho museli urýchlene odviesť na operačnú sálu, pretože začal silne krvácať. Pacient dodal, že odvtedy už jeho zotavovanie prebieha hladšie, ale ešte stále sa nedokáže bližšie pozrieť na transplantát.

Slobodný a bez záväzkov

Manning - ktorý je slobodný, bez záväzkov a nemal žiaden vzťah, keď mu zistili rakovinu - povedal, že amputácia mu znemožnila akékoľvek nové vzťahy. Vyhlásil tiež, že bude šťastný, ak dosiahne "75 percent" stavu, v akom býval predtým. Tento kuriér banky pre denník povedal, že sa teší na návrat do práce a dúfa, že opäť bude mať ľúbostný život. Muž vysvetlil, že o záležitosti rozpráva preto, aby pomohol odstrániť spoločenskú stigmu súvisiacu s druhmi rakoviny a zraneniami, ktoré postihujú genitálie.

Darovaný orgán pochádzal z banky orgánov z regiónu Nové Anglicko (New England Organ Bank). Inštitúcia denník informovala, že rodina darcu si želá zostať v anonymite, ale už Manningovi zaželala veľa šťastia. Prípravy na zákrok trvali tri roky, zahŕňali aj operácie na mŕtvolách, potom už bol tím pripravený uskutočniť transplantácie. Na operácii Manninga sa zúčastnilo približne desať chirurgov a 30 ďalších zdravotníkov.

Zdroj: Twitter

Prvú úspešnú transplantáciu penisu na svete urobili na Stellenboschskej univerzite v Juhoafrickej republike (JAR) v decembri 2014. Pacientovi amputovali penis o tri roky skôr po ťažkostiach spôsobených obriezkou v období dospievania.

Univerzita neďaleko Kapského Mesta v oznámení o transplantácii v marci 2015 uviedla, že nemenovaný 21-ročný pacient sa po deväťhodinovom zákroku úplne zotavil a nadobudol v transplantovanom orgáne všetky funkcie.

BOSTON/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Pacient

Dôležité udalosti