Lekári prišli s revolučnou liečbou Parkinsonovej choroby

17 ZAHR Parkinson liecba.transferweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg

Márny boj s vlastnými rukami zvádza denne odhadom asi 10 miliónov ľudí.

Milióny pacientov s Parkinsonovou chorobou majú nádej na lepší život. Izraelčania testujú revolučnú liečbu, ktorá za pár hodín odstráni nepríjemné trasenie rúk. Pacienti vôbec nemusia ísť pod nôž. Pomôže im ultrazvuk.


Márny boj s vlastnými rukami zvádza denne odhadom asi 10 miliónov ľudí. Keď sa chcú podpísať, najesť, umyť či obliecť, potrebujú pomoc blízkych. Bez nich by boli stratení. Na vlastnej koži si takúto beznádej zažil aj 68-ročný Schmuel. Parkinsonovu chorobu mu diagnostikovali pred deviatimi rokmi.

Schmuel je jeden zo 40 pacientov, ktorí podstúpili inovatívnu formu liečby - presne cielený ultrazvuk. Robia ho tak, že pacientovi pri magnetickej rezonancii nasadia špeciálnu helmu, aby bola hlava dobre fixovaná a nehybná. Ultrazvukové vlnenie potom pôsobí priamo na miesta v mozgu, ktoré sú oslabené chorobou.

Takouto metódou zničia choré tkanivo - a to bez toho, aby poškodili to zdravé, ktoré ho obklopuje. Celý zákrok trvá 5 hodín. Zaujímavé je, že hneď po zákroku sa dá s istotou povedať, či bol úspešný. Ako sami vidíte, vyšlo to. Pacientovi sa ruky vôbec netrasú. O izraelské know-how prejavili záujem lekári z celého sveta. Ak pôjde všetko hladko, revolučná liečebná metóda by sa k pacientom mohla dostať už o pár rokov.

USA/TV MARKÍZA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Liečba

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.