Zaujímavosti

V Bratislave sa stretnú zberatelia zo 17 krajín

Bratislavské zberateľské dni
Bratislavské zberateľské dni Zdroj: Incheba

Medzi zberateľskými kúskami ani tento rok nebudú chýbať hodnotné a jedinečné kúsky.

Hlavné mesto bude začiatkom júna patriť všetkým milovníkom histórie a zberateľstva. Na medzinárodný zberateľský veľtrh, ktorý sa uskutoční 3. a 4. júna v Inchebe, mieria zberatelia z oblasti filatelie, filokartie, numizmatiky, faleristiky, minerálov či drobných starožitností. Na Bratislavských zberateľských dňoch sa predstavia vystavovatelia zo 17 krajín, dokonca až z ďalekej Indie, čo je prísľubom skutočne zaujímavých zberateľských kúskov.

Medzi zberateľskými kúskami ani tento rok nebudú chýbať hodnotné a jedinečné kúsky. Jedným z nich bude mimoriadne vzácna keltská minca, tzv. hexadrachma Lattu. Zaujímavosťou je, že hoci ide o mincu bratislavského typu, nájdená bola v Nemecku. Súčasne ide o jedinú známu mincu tohto druhu na svete.

Exkluzívnou záležitosťou je strieborná medaila k 275. výročiu korunovácie Márie Terézie. Medaila váži až jeden kilogram a jej autorom je známy slovenský umelec Patrik Kovačovský, ktorý ju navrhol pre Národnú Pokladnicu. Medaila je emitovaná v obmedzenom počte - len 100 kusov na celý svet.

Mincovňa Kremnica zasa predstaví mince a zberateľské karty s tematikou Majstrovstiev Európy vo futbale 2016 za účasti slovenských futbalových legiend Jozefa Čapkoviča, Jána Čapkoviča a Jána Švehlíka.

Na veľtrhu už tradične nebude chýbať Slovenská pošta s Poštovým múzeom a Detskou poštou. Zberateľom ponúknu slovenské poštové známky a filatelistické predmety. Navyše, počas oboch dní bude v stánku Slovenskej pošty k dispozícii výroba známky s personalizovaným kupónom a príležitostná poštová pečiatka venovaná zberateľskému veľtrhu. Deti sa môžu tešiť na krst detskej publikácie Tajná správa s účasťou autorov Branislava Jobusa a Adriana Ferdu.

Veľtrh vyniká aj svojou odbornosťou. Napríklad, Slovenská numizmatická spoločnosť bude poskytovať odborné poradenstvo v oblasti zberateľskej činnosti mincí, papierových platidiel, medailérstva, vyznamenaní a rádov, numizmatickej literatúry a zberateľských pomôcok. Cenné artefakty poskytne aj aukcia numizmatického materiálu. Záujemcovia si okrem iného budú môcť vydražiť medailu, ktorá bola za zásluhy o spojenie vedy s praxou ako prvému udelená Gustávovi Husákovi.

Chcete lepšie spoznať, kto je vyobrazený na minciach ČSR, ČSSR, ČR a SR? Dozviete sa to priamo od odborníkov počas zaujímavých prednášok.

Súčasťou zberateľského veľtrhu bude aj sekcia minerálov. Nielen neopracované minerály, polodrahokamy, ale aj šperky z nich vyrobené či dokonca perly určite zaujmú zberateľov, ale aj dámy, ktoré túžia po novom doplnku.

Bratislavské zberateľské dni v Inchebe sa uskutočnia 3. a 4. júna. Viac informácií nájdete na www.incheba.sk.

BRATISLAVA/PR článok

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.