Zaujímavosti

Švajčiari postavili najdlhší tunel na svete. Klaustrofobikov veru nepoteší

tunel.jpg

Náročnosti projektu zodpovedá aj jeho cena - vyše 10 miliárd eur.

Svetový unikát. Švajčiari postavili najdlhší tunel na svete. Má neuveriteľných 57 kilometrov, čo je toľko ako cesta z Bratislavy do Trnavy.

Na jeho výstavbe pracovali najlepší švajčiarsky inžinieri a stavbári 17 rokov. Výsledok zrejme nepoteší klaustrofobikov, pre ostatných však bude jazda Gotthardským železničným tunelom určite zážitkom.

Na výstavbe tohto technického zázraku pracovalo asi 2500 baníkov, z nich sedem pri práci zomrelo. Muži na niektorých miestach pracovali v neuveriteľnej hĺbke až 2 a pol kilometra.

Dôvod výstavby bol čisto pragmatický. Okrem toho, že zrýchli prepravu, napríklad cestu z Zurichu do Milána skráti o hodinu, uľaví aj preplneným horským cestám cez švajčiarske Alpy.

"My Švajčiari milujeme svoju prírodu, napokon s ňou je spätý aj turizmus v tejto krajine. Týmto sme chceli prírode uľaviť, šetriť si naše hory," hovorí odborník na turistický ruch Corinne Genoud. 

Náročnosti projektu zodpovedá aj jeho cena - vyše 10 miliárd eur. Tunel oficiálne otvoria túto stredu, záujem o prvé jazdy bol enormný. Prihlásili sa desaťtisíce ľudí, poradovník na úvodné jazdy zostavila lotéria.

Švajčiarsky tunel pripravil o svetové prvenstvo japonský tunel Seikan spájajúci ostrovy Honšú a Hokkaidó. Ten má 54 kilometrov.ŠVAJČIARSKO/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti