Nádhera, ktorá fascinuje ľudstvo, môže byť čoskoro minulosťou

koralweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg
Zdroj: TV Markíza

Až polovica koralov Veľkej koralovej bariéry umiera.

Podmorské krásy fascinujú ľudstvo oddávna. To, na čo sme doteraz s údivom pozerali však už o pár rokov môže byť minulosťou. Až polovica koralov Veľkej koralovej bariéry umiera. Znepokojivé zistenie uvádza najnovšia správa austrálskej univerzity.

Veľká koralová bariéra je vyše 2-tisíc kilometrový sen všetkých potápačov. Domov pre 14-tisíc druhov morskej fauny a vyše 400 druhov koralov. Koraly tam však v posledných rokoch výrazne blednú a strácajú svoju typickú pestrosť.

Globálne otepľovanie

Takzvané blednutie koralov spôsobuje úhyn rias, ktoré ich zásobujú kyslíkom a živinami. Podľa vedcov sa tak deje najmä v dôsledku globálneho otepľovania. Najviac postihnutá je najmä oblasť na severovýchodnom pobreží Austrálie.

Problém, ktorý donedávna riešili len ochranári, sa u protinožcov stal veľkou politickou témou. Opozícia obvinila vládu z toho, že zo správy OSN vyškrtla časť o stave Veľkého koralová bariéra. Ako možný motív vidí snahu neodlákať turistov. Tí každoročne prinesú do kasy odhadom päť miliárd dolárov.

Bez ohľadu na politické šarvátky, vedci sa na budúci vývoj tohto fascinujúceho sveta nepozerajú priaznivo. Ak vraj budú oceány otepľovať v takomto tempe, koraly by mohli vyhynúť v najbližších 50 až 100 rokoch.


SYDNEY/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Austrália

Dôležité udalosti