Astronómovia objavili najväčšiu exoplanétu obiehajúcu okolo dvojhviezdy

Exoplanéta Kepler-1647b je veľká približne ako Jupiter.
Zdroj: YouTube/VideoFromSpace

Kepler-1647b je veľká približne ako Jupiter.

Pomocou Keplerovho vesmírneho teleskopu objavili vedci doteraz najväčšiu planétu mimo našej slnečnej sústavy, ktorá obieha okolo dvoch hviezd. Exoplanéta Kepler-1647b je veľká približne ako Jupiter, jedna z jej dvoch materských hviezd je o niečo väčšia, druhá o niečo menšia ako Slnko, povedal v pondelok americký astronóm William Welsh na zasadnutí Americkej astronomickej spoločnosti (AAS) v San Diegu.


Podľa Welsha je spomínaná exoplanéta stará 4,4 miliardy rokov. Nachádza sa v súhvezdí Labute a od Zeme je vzdialená asi 3700 svetelných rokov. Svoje hviezdy obehne za 1107 dní.
Planéta Kepler-1647b sa síce nachádza v tzv. obývateľnej zóne - to znamená, že na jej povrchu nie je ani príliš teplo, ani príliš chladno a mohla by tam byť prítomná aj voda - ale keďže ide o plynného obra, zrejme tam nevznikli podmienky priaznivé pre nejakú formu života. Ten by mohol podľa astronómov vzniknúť na mesiacoch exoplanéty, samozrejme, ak nejaké má.

Kepler-1647b je jedenástou planétou obiehajúcou okolo dvoch hviezd, ktorá bola objavená od roku 2005. Nazývajú sa aj "Tatooines" podľa fiktívnej domovskej planéty Luka Skywalkera, hrdinu z filmovej ságy Hviezdne vojny, ktorá tiež obieha okolo dvojhviezdy. Welshov kolega Laurance Doyle pozoroval prvý tranzit planéty Kepler-1647b pred jej dvoma hviezdami už v roku 2011, dokazovanie, že ide skutočne o planétu, však trvalo niekoľko rokov.

WASHINGTON/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Veda a technika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.