Slovák kopal jamu, našiel hotový poklad: Čaká ho maximálna odmena

Na snímke strieborné mince, ktoré boli nájdené v obci Kostolné Kračany v okrese Dunajská Streda
Na snímke strieborné mince, ktoré boli nájdené v obci Kostolné Kračany v okrese Dunajská Streda Zdroj: TASR

Prístup nálezcu z Kostolných Kračian by mal byť podľa archeológa príkladom pre ostatných.

Majiteľ domu v Kostolných Kračanoch v okrese Dunajská Streda našiel na svojom pozemku unikátny poklad 312 strieborných mincí a teraz mu prináleží odmena vo výške 100 percent jeho hodnoty. Podľa archeológa Krajského pamiatkového úradu (KPÚ) v Trnave Petra Grznára ide v tomto regióne o výnimočný nález za posledné viac ako desaťročie.

Kopal jamu pod bazén

"Vlastník pozemku išiel kopať jamu pod bazén, mince boli uložené v keramickej, už rozbitej nádobe a sú mimoriadne zachované. Hneď sa obrátil na nás, pri ďalšom preskúmaní miesta detektorom sme našli ešte štyri kusy," povedal pre TASR Grznár. Archeológ chváli prístup nálezcu, ktorý neváhal v rozhodovaní, čo s nájdeným pokladom urobiť.

"Platí, že ak sú splnené všetky zákonné podmienky, má nálezca nárok na plnú hodnotu vyčíslenú súdnym znalcom. Je ale dôležité, aby ponechal nález bez zmeny na pôvodnom mieste, ak to okolnosti dovoľujú," uviedol Grznár. Odborníci totiž často z miesta nálezu vedia zistiť ďalšie zaujímavé historické okolnosti.

Suma pre tohto nálezcu bude iste inšpirujúca

"V Kostolných Kračanoch nájdené strieborné toliare, pol- a štvrťtoliare, i 15-grajciare sa pohybujú na trhu v priaznivých cenách, takže aj výsledná suma pre tohto nálezcu bude iste inšpirujúca," konštatoval Grznár.

Roky 1630 - 1704

Podľa predbežného posúdenia pracovníkmi KPÚ Trnava poklad obsahuje razby zhruba z rokov 1630 až 1704 panovníkov Ľudovíta IV., Ferdinanda II. a Ferdinanda III., tiež Ferdinanda a Márie Schwarzenberg a najviac je mincí Leopolda I. Habsburského. Presné údaje budú známe až po numizmatickej analýze, celý poklad váži viac ako 4,5 kilogramu.

"Ak ho vlastnil jeden človek, musel byť mimoriadne bohatý. Veď len za jeden toliar sa dali v danom čase kúpiť dve až tri kravy. V danom období bolo na území Rakúsko-Uhorska povstanie Františka Rákocziho II. a v nepokojných dobách patrilo uloženie do zeme k najistejším riešeniam, ako uchrániť peniaze, keď vojenské výpravy bývali spojené s plienením nepriateľského územia. Kto takto poklad schoval, sa asi nikdy nedozvieme. Môže byť i dokladom tragédie, lebo vlastník už nedostal možnosť sa poň vrátiť," povedal Grznár.

Prístup nálezcu z Kostolných Kračian by mal byť podľa Grznára príkladom pre ostatných. "Aby ľudia ohlasovali nálezy a odovzdávali ich, odmeny sa dočkajú v plnej hodnote nálezu. Príkladom je nález mincí v Bratislave, keď bola odmena v desiatkach tisícov eur.

TRNAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Poklad

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.