NASA predstavila lietadlo budúcnosti X-57 s elektromotormi v krídlach

Lietadlo budúcnosti X-57.
Lietadlo budúcnosti X-57. Zdroj: Profimedia

Nový typ krídel s elektromotormi má zredukovať spotrebu energie a umožniť lietadlu letieť stabilnou rýchlosťou 282 kilometrov za hodinu.

Riaditeľ amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Charles Bolden v piatok oznámil, že NASA sa chystá otestovať najnovšie experimentálne lietadlo X-57, ktoré má 14 elektromotorov integrovaných do dvoch dlhých, úzkych krídel s jedinečnou konštrukciou. Bolden lietadlo predstavil v prejave, ktorý predniesol na výročnej konferencii Amerického inštitútu aeronautiky a astronautiky (AIAA).

Povedal, že X-57 pomenovali Maxwell po škótskom fyzikovi z 19. storočia Jamesovi Clerkovi Maxwellovi.

Nový typ krídel s elektromotormi má zredukovať spotrebu energie a umožniť lietadlu letieť stabilnou rýchlosťou 282 kilometrov za hodinu. Hoci NASA hovorí o hybridnom lietadle, energiu mu budú dodávať výlučne batérie.

Projekt by mohol prispieť k redukcii letových časov, spotreby paliva a nákladov na prevádzku lietadla. Lietadlo X-57 je podľa riaditeľa NASA prvým krokom k otvoreniu novej éry lietania.

Prechádzajúce experimentálne lietadlá NASA (označované vždy písmenom X- a číslom) prekonali zvukovú bariéru, doleteli až k okraju kozmu a testovali nezvyčajné koncepcie ako boli napríklad krídla nasmerované dopredu.

WASHINGTON/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme NASA

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.