Taliansky umelec sprístupnil plávajúce móla na jazere Iseo

Plávajúce mólo na jazere Iseo v Taliansku.
Plávajúce mólo na jazere Iseo v Taliansku. Zdroj: TASR/AP

Dielo s jednoduchým názvom Plávajúce móla púta pozornosť svojimi veľkými rozmermi a výraznou žlto-oranžovou farbou.

Obyvatelia a návštevníci miest na brehoch severotalianskeho jazera Iseo sa môžu od soboty prechádzať po nevšedných mólach z plastu, ktoré sú najnovšou inštaláciou svetoznámeho umelca Christa. Dielo s jednoduchým názvom Plávajúce móla, ktoré púta pozornosť svojimi veľkými rozmermi a výraznou žlto-oranžovou farbou, je iba dočasné a v prípade priaznivého počasia bude prístupné do 3. júla, informuje agentúra DPA.


"Tí, ktorí vyskúšajú Plávajúce móla, sa budú cítiť, ako keby kráčali po vode, alebo možno po chrbte veľryby," povedal 81-ročný autor pochádzajúci z Bulharska, ktorý sa v minulosti preslávil "zabalením" budovy berlínskeho Reichstagu či parížskeho mosta Pont Neuf.

Zdroj: TASR/AP

Novosprístupnené dielo tvoria 16 metrov široké pásy položené na hladine jazera Iseo, ktorých celková dĺžka dosahuje tri kilometre. Základnými stavebnými prvkami je 220.000 kociek z polyetylénu s vysokou hustotou. Kocky pospájané modulárnym spôsobom sú pokryté trblietavou tkaninou, ktorej sa pri tejto inštalácii spotrebovalo 100.000 štvorcových metrov.

"Svetlo a voda budú počas celých 16 dní meniť jasnožltú farbu tkaniny na odtiene červenej a zlatistej," avizoval Christo.


RÍM/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Christo

Dôležité udalosti