Pozrite, koľko odpadu vyprodukujeme z jedného nákupu. Britka má riešenie

Odpad
Zdroj: shutterstock.com/KAE CH

Urobili sme si malý test.

Odpad pomaly zaplavuje svet. Je ho stále viac a viac. Žiť sa, ale dá aj bez toho, aby sme po sebe nechávali smeti. Poďte sa pozrieť, aké jednoduché riešenia má mladá Američanka. A koľko odpadkov nám zostane z jedného obyčajného nákupu.


Toto je Bea Johnosnová. Keď zistila, koľko zbytočného odpadu s rodinou vyprodukuje, rozhodla sa to zmeniť. Riešenie je úplne jednoduché. Prestala kupovať potraviny v obaloch. Plast nahradilo sklo a latka.

Dnes si už dokáže v obchode kúpiť väčšinu jedla bez obalu. Okrem toho, že nekupuje nič v obale, má ďalších päť pravidiel, ako netvoriť odpad. Odmietajte, redukujte, opakovane využívajte, recyklujte alebo nechajte zhniť.

Matúš Čupka zo Zelenej hliadky hovorí, že takto by sme mali uvažovať všetci. U nás je takýto prístup k odpadu zatiaľ iba sci-fi. Ochranári hovoria o tom, že odpadová legislatíva je neúčinná. Obchodníci zasa, že zákony pre nich sú príliš tvrdé.

My sme si urobili jeden malý test. Nakúpili sme základné potraviny a uvidíte, koľko odpadu sme vyprodukovali. Mlieko, jogurt, chlieb, saláma, syr, cestovina, múka, mrazená zelenina, pivo a minerálka. V reportáži Dávida Vida.

BRATISLAVA/TV MARKÍZA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Odpad

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.