S kamerou sme pozorovali najväčšieho denného motýľa Európy

Motýľ.
Zdroj: Katarína Tekeľová

Naša reportérka Katarína Tekeľová s kameramanom Ivanom si na túto reportáž poriadne privstali.

Je ich málo a tak ich treba strážiť. Skoro ráno aj neskôr podvečer. Pod Vršateckými bralami je jedna z mála lokalít, kde ešte možno vidieť vzácneho jasoňa červenookého.

Vršatec je momentálne najstráženejšie a najcennejšie miesto Bielych Karpát. Každé ráno a každý večer až do tmy sa tu striedajú chlapi s ďalekohľadmi. „Dôvodom je populácia zaujímavého známeho a cenného jasoňa červenookého, ktorý má tu na Vršatci jednu z posledných takých celistvých a silných slovenských populácií," tvrdí riaditeľ Správy CHKO Biele Karpaty Drahomír Stano.

Pre atraktívny vzhľad najväčšieho denného motýľa si na neho často robia zálusk aj zberatelia

Naša reportérka Katarína Tekeľová s kameramanom Ivanom si na túto reportáž poriadne privstali. Na mieste boli už o 04.00 h tesne pred východom Slnka. Motýlí strážca vtedy už boli na svojom mieste.

Strážcovia majú vytipované miesta, odkiaľ je na lokality, kde sa motýle vyskytujú, dobrý výhľad. Ani oni priamo do nich príliš nechodia, aby jedince, posedávajúce na rastlinách v chránenej rezervácii nepošliapali.

„Robí sa to tak, že ich pozorujeme z väčšej diaľky alebo v tomto období používame aj techniku. Na rôznych miestach sú fotopasce, z ktorých nám príde informácia, keď sa tam nachádza nejaká osoba," povedal strážca prírody Roman Hromík.

Jasone sú jedny z najväčších denných motýľov v Európe. Pre ich atraktívny vzhľad si na ne často robia zálusk aj zberatelia. „Veľmi šikovní „profesionáli" zberači, ktorých na Slovensku máme, žiaľ, dokážu silnú lokalitu akú máme aj tu na Vršatci, zdecimovať za jeden-dva večery alebo rána," myslí si Stano.

Skoro ráno a za súmraku sa jasone, vďaka svojej nečinnosti, stávajú ľahkou korisťou. Podľa Kataríny Rajcovej zo Správy CHKO Biele Karpaty odpočívajú, potrebujú sa utiahnuť na miesto a nelietajú

A tak stačí prísť a bezbranné jedince jednoducho pozbierať. Zaujímavé sú pre nich však už i húsenice. Obdobie stráženia je teda pod bralami od apríla do júla. Zberatelia si však môžu zarobiť na pokutu či dokonca opletačky s políciou. Nehovoriac o spoločenskej škode, keďže zničená populácia by s najväčšou pravdepodobnosťou zanikla navždy, bez možnosti znovuobnovenia.

Dnes sú pre ochranárov jasone akýmsi ukazovateľom toho, že pod Vršatcom je to s prírodou, no i s ľuďmi ešte ako tak v poriadku.


VRŠATECKÉ PODHRADIE/Katarína Tekeľová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti