Tento Tatranec nám poradil osvedčené grify na turistiku do hôr

Jaroslav Švorc  - dlhoročný dobrovoľný záchranár Tatranskej horskej služby.
Zdroj: TV Markíza

Ako hovorí s väčšinou turistov je to ako s autom v tuhých mrazoch. Optimálny výkon podajú, až keď "sa motor opatrne zahreje".

Možno sa to stalo aj vám - nevládzete vstať z postele, nohy stále viac drevenejú a na druhý deň kráčate s poriadnou svalovicou ako robot. Ak vás takto odpísala vysokohorská túra, skúste to nabudúce inak, s osvedčenými fintami Tatrancov.

Jaroslav Švorc je tri desaťročia dobrovoľným horským záchranárom, 20 rokov robil nosiča na najvyššie položenú chatu priamo pod Rysmi. Ako hovorí s väčšinou turistov je to ako s autom v tuhých mrazoch. Optimálny výkon podajú, až keď "sa motor opatrne zahreje".

"Treba začať pozvoľna. Nezačať náročnými túrami, treba sa najskôr trošku rozchodiť," tvrdí skúsený horský vodca. Osvedčilo sa mu, že pred túrou vypije asi liter tekutín a ďalšieho poldruha má so sebou.

Chatár spod Soliska Milan Štefánik reportérovi Marekovi Vnenčákovi prezradil či máte dobré tempo a nekráčate prirýchlo. "Ak idete a vládzete rozprávať ako keby ste sedeli pri stole," zdôraznil. Podľa neho treba každú hodinu zastať, dať si 10 minút pauzu, pravidelne jesť a piť. V batohu by ste mali mať aj šťavnaté ovocie, banány alebo aj orechy.

Pán Švorc ešte odporúča kondenzované ovocie alebo hrozienka. A čo máte robiť keď dostanete kŕč do nohy? Aj tu má skúsený dobrovoľný záchranár cennú radu. Pozrite si reportáž z Vysokých Tatier.

VYSOKÉ TATRY/Marek Vnenčák

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vysoké Tatry

Dôležité udalosti