Na Jupiter sa chystá misia, ktorá asi zmení dejiny

Jupiter.
Zdroj: AP

Má priniesť informácie o histórii celej slnečnej sústavy.

Americká NASA v pondelok opäť prepíše históriu. Sonda Juno sa už v pondelok dostane  k Jupiteru bližšie ako akákoľvek iná sonda v minulosti. Misia má priniesť informácie o histórii celej slnečnej sústavy.

Je na Jupiteri voda? Ako naozaj vznikli veľké planéty? Presne na tieto otázky hľadá odpoveď sonda Juno. Už o pár dní sa pokúsi o prelomovú misiu.

„Sonda Juno je aktuálne 1 milión a 138-tisíc kilometrov od planéty. Už v pondelok, 4. júla spustí svoj hlavný motor a vstúpi do orbitu," tvrdí hovorca NASA D C Agle.

Bude to naozaj obrovská výzva, pretože okolo planéty je naozaj silné elektromagnetické žiarenie. Práve to by mohlo poškodiť väčšiu časť elektroniky a misia za niekoľko miliárd by sa mohla skončiť fiaskom.

„Nemôžeme byť viac vzrušení. Sme iba krôčik od Jupitera, budem tam už v pondelok. Jupiter sme skúmali už viackrát, ale nikdy nie z takej blízkosti. Juno nám môže zodpovedať veľa otázok," povedala vedúca programu Juno Diane Brownová.

Juno má získať čo najviac informácií o vnútri planéty Jupiter. Tie by mohli vedcom prezradiť, ako sa planéta formovala. Práve to je podľa vedcov z NASA veľmi dôležité! Vedcom totiž doteraz nie je jasné, ako vznikla Slnečná sústava.

„Som naozaj hrdý na to, že už o pár dní pristaneme na Jupiteri. Je to neuveriteľné," pýši sa člen programu Juno Scott Bolton.

Iba pár dní predtým, ako sonda dorazí k Jupiteru, zverejnila NASA nádherné video z Hubblovho teleskopu. Podarilo sa mu zachytiť nádhernú polárnu žiaru, ktorá sa vytvorila nad severným pólom planéty.


NASA/TV Markíza

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme NASA

Dôležité udalosti