Jedna z našich najkrajších rastlín je liečivá, ale aj jedovatá

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Vlčí mak získal rozporuplnú povesť, ale rokmi sa stal symbolom nesmrteľnosti.

Jedni ho milujú, ďalší fotia, no nájdu sa aj takí, ktorí ho nenávidia. S nenápadnou oranžovočervenou rastlinou známou pod názvom vlčí mak sa spájajú aj povery a mýty. Je tak trochu kontroverzná, pretože je liečivá a zároveň aj jedovatá.

Lúka posiata červenými kvetmi poteší každé oko, na svoje si prídu najmä fotografi či umelci. Možno aj vás v detstve varovali, aby ste vlčí mak radšej nechytali, lebo oslepnete. Strach ale nie je na mieste

„V minulosti sa tejto rastline pripisovali rôzne magické účinky, používala sa nielen v liečiteľstve ale aj v nejakom tom bosoráctve," tvrdí biológ Richard Szöllös

Vlčí mak je jedovatý a zároveň aj liečivý. Má vlastnosti, ktoré si navzájom odporujú. Obsahuje látky, ktoré dokážu utíšiť bolesť ale aj také, ktoré spôsobujú kŕče.

„V minulosti boli často používané divé maky. Odvary z nich boli prostriedok na upokojenie, utíšenie pri uspávaní detí, ale dnes sa od toho upúšťa. Je to pre to, že obsahuje rôzne látky, ktoré sú aj nebezpečné pre organizmus," tvrdí lekárka Diana Ganajová.

Sumeri ho pre mierne narkotické účinky nazývali rastlinou radosti. Biológ to určite neodporúča.

Vlčí mak získal rozporuplnú povesť. Pravdou však je, že kvety sa môžu zbierať a potom sušiť na výrobu odvaru proti dráždivému kašľu. „Extrakt alebo macerát z okvetných lupienkov sa používal na dofarbovanie dajme tomu kvapiek proti kašľu," vysvetlil biológ Viliam Oravec.

Táto rastlinka je neuveriteľne životaschopná. Semienka dokážu v zemi počkať aj 80 rokov. Keď sa po napoleonských vojnách lúky zničené bojmi začervenali tisíckami kvetov vlčieho maku, potvrdila sa ďalšia vlastnosť, s ktorou sa odpradávna spájal - nesmrteľnosť.

„Odvety sa mak považuje za symbol mieru, obnovy a zároveň aj úcty padlým vojakom," vysvetlila učiteľka dejepisu Erika Mihalovičová.

Keď uvidíte vlčí mak rásť na kraji poľa, môžete si byť istí, že pôda nie je zamorená chémiou.


NITRA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Rastlina

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.