Pozeráte sa na rybu, ktorú ešte nikto doteraz nevidel

Túto záhadnú rybu nikto nikdy predtým nevidel.
Zdroj: YouTube

Vedci odhalili ďalšie tajomstvo hlbín.

Vedci odhalili ďalšie tajomstvo hlbín. Narazili na záhadnú rybku, ktorú nikdy predtým nevideli.

Na strašidelne vyzerajúce stvorenie narazili vedci z Národného úradu pre oceán a atmosféru Okeanos Explorer vo vodách Mariánskej priekopy. Zachytila ju jedna z diaľkovo ovládaných podmorských kamier. Výskumníci zverejnili zábery na YouTube.


Vedci predpokladajú, že priesvitná ryba, ktorá má asi 10 centimetrov, patrí do rodiny Aphyonidae. „ Je to jednoducho pozoruhodné," povedal na margo objavu Bruce Mundy z Národného úradu pre rybolov NOAA Marine. Biológ si je istý, že je to prvýkrát, kedy rybu tohto rodu vidia nažive. Doteraz ich videli iba mŕtve, potom ako z hlbín vyplávali na povrch. „Niektorí z nás, ktorí pracujeme s rybami a zaoberáme sa nimi, máme zoznam želaní, ktoré čeľade by sme chceli niekedy uvidieť. A myslím si, že práve ryby z tejto rodiny sú pravdepodobne na prvých miestach zoznamu", dodal Mundy.


Tím z Okeanos Explorer už dlhší čas skúma podmorskú oblasť Mariánkej priekopy. Sleduje bahenné sopky, hrebene, koraly a huby. Toto miesto je totiž najhlbším miestom zemského povrchu s hĺbkou 10 994 m pod hladinou severného Tichého oceánu. Vedcov zaujíma život podmorských tvorov v extrémnych podmienkach.

BRATISLAVA/Okeanos Explorer

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Veda a technika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.