Vyznáte sa v TdF? Vyhrajte pobyt vo Francúzsku!

Ilustračná snímka
Zdroj: shuterstock.com

Každú sobotu počas Tour de France na stránke Zľavomatu nájdete nový kvíz, a aj vy môžete súťažiť.

V sobotu sa začali Vianoce. Vianoce pre cyklistov a Petra Sagana! Áno, opäť je tu Tour de France. 103. ročník odštartoval v sobotu v Mont Saint-Michel. Ako sa hovorí, kto čaká, ten sa dočká, už na druhý deň Peter Sagan prelomil svoju dvojročnú kliatbu a vyhral etapu. A nielen to! Podaril sa mu historický triumf, ako prvý Slovák vôbec sa obliekol do žltého dresu!

Aby to nestačilo, je nositeľom aj zeleného pre víťaza bodovacej súťaže a dúhového ako majster sveta v cestnej cyklistike. Pred nami sú ďalšie ťažké etapy a nám neostáva nič iné, len ho podporovať počas jeho nastávajúcich dní.

Vyhrávajte s TdF aj vy

Vyznáte sa v cyklistike a pravidelne sledujete každú etapu? Viete, ktorý cyklista získal v histórií najviac víťazstiev? V ktorom roku a kde sa začala prvá Tour de France? Prihláste sa do ZľavomaTOUR a vyhrajte každý týždeň kredity na nákup alebo hlavnú cenu cenu zájazd do Paríža pre 2 osoby!

Každú sobotu počas Tour de France na stránke Zľavomatu nájdete nový kvíz, a aj vy môžete súťažiť. Kredity vyhrávate každý týždeň a víťaza pobytu vo Francúzsku na Zľavomate sa dozviete už v utorok 26.7.2016! Zistite viac o súťaži.

Zapojiť sa do súťaže

Zaujímavosti.o "starej dáme"

Ak ste nováčikom a všetky tie dresy vám nie sú jasné, tak dávajte pozor:

  • žltý je pre najrýchlejšieho jazdca,

  • zelený pre šprintéra a

  • najrýchlejší jazdec do 25 rokov má biely dres

  • špeciálny dres, pre kráľa vrchárov, je biely s červenými bodkami. Nakoľko hlavný sponzorom v roku 1975, keď po prvýkrát zaradili túto kategóriu, bola francúzska čokoládovňa s červeno-bielym logom, bolo jasné, do akého dresu sa oblečie víťaz. I keď od deväťdesiatych rokov už nie sú sponzorom, ikonický dres si svoju podobu zachoval dodnes.

-Žltá farba trička tiež nebola náhodný výber. V roku 1919 chceli farebne vyznačiť víťaza. Ozval sa sponzor, ktorým boli noviny s výrazne žltou obálkou a farba dresu bola na svete.

-Cyklista v priemere za jednu trať spáli 4000 až 5000 kalórií. Počas všetkých etáp spáli 123 900 kalórií čo sa rovná 252 burgrom!

-Do šesťdesiatych rokov bolo bežné pre cyklistov počas etáp piť alkohol pre utlmenie bolesti. Konzumáciu alkoholu ale zakázali, považovali ho za doping.

-V dvadsiatych rokoch sa jazdci počas etapy delili o cigarety. Verili, že im otvoria a roztiahnu pľúca.

-Víťaz Tour de France v roku 1947, Jean Robic, bol známy tým, že počas horských etáp mal pri sebe flaše naplnené olovom, aby rýchlejšie šiel z kopca.

-Najviac víťazstiev majú na konte Francúzi (36), Belgičania sú druhí (18) a Španieli tretí (12).

-Minulý rok pri obrazovkách sledovalo Tour de France až 3,6 miliárd divákov.

-V roku 2005 priemerná rýchlosť cyklistu bola 41,5 km/h. Pre porovnanie, v roku 1919 to bolo 24,1km/h.

Tour de France nie je len o cyklistike. Je to o tvrdej celoročnej príprave, tímovej spolupráci, nadľudských výkonoch, miliónoch fanúšikoch a jednom víťazovi. Na Slovensku sa cyklistika teší veľkej popularite aj vďaka úžasnému Petrovi Saganovi, ktorý predvádza skvelé výkony a srší z neho úprimná radosť zo športu. Držíme mu palce, nech po piatykrát vybojuje zelený dres a v žltom odbicykluje čo najviac etáp.


BRATISLAVA/PR Článok

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cyklistika

Dôležité udalosti