Stévia ako sladidlo budúcnosti. Aké má plusy a aké mínusy?

Stévia

Španielski pestovatelia zanevreli na rajčiny a jahody a vymenili ich za stéviu.

Ovocie a zelenina sú milosťou. Španielski pestovatelia zanevreli na rajčiny a jahody a vymenili ich za stéviu. Na prvý pohľad nenápadnú rastlinu tam vysadili vo veľkom. Na poli neďaleko Malagy ešte pred pár rokmi rástli rajčiny. Teraz tam domáci nezbierajú žiadne plody, ale trhajú zelené listy.


Veria, že stévia, považovaná za sladidlo budúcnosti, sa pre nich stane zlatou baňou. Kým pestovanie stévie je pomerne lacné, jej cena na trhu rastie. Fanúšikovia zdravej výživy ju vychvaľujú. Presvedčil ich fakt, že je 200-krát sladšia ako cukor. Ale na rozdiel od bieleho jedu je menej kalorická a chutí ako sladké drievko.

Preto v Európe pribúdajú nielen stéviové polia, ale aj firmy, ktoré rastlinu spracovávajú. Stéviu potom predávajú buď v tekutom stave, alebo ako prášok. Výrobcovia zdravých potravín ním sladia džemy, čokoládu či dokonca pivo, v ich zložení nájdete sladidlo zo stévie pod skratkou E-960. Ako to však býva, všetko má aj svoje mínusy.

Ak konzumujeme stéviu ako rastlinu, netreba zabúdať, že svojím zložením vplýva na ľudský organizmus. U mužov môže spôsobovať neplodnosť a znižuje aj krvný tlak, čo môže byť pre niektorých ľudí fatálne. Ďalší problém je, že sa o nej často dočítate, že lieči cukrovku, ale to je veľká chyba. Stévia nenahrádza bežnú liečbu.

Len je vhodná pre diabetikov ako sladidlo, lebo nezvyšuje hladinu inzulínu v krvi. Európska únia oficiálne povolila výrobky s extraktmi stévie len pred piatimi rokmi. V prípade, že ju pestujete doma a používate jej listy, experti odporúčajú riadiť sa zdravým rozumom a nezabúdať na to, že všetkého veľa škodí.

ŠPANIELSKO/TV MARKÍZA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Stévia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.