Pred 25 rokmi si priniesol z Tatier chrobáka. Potom prišiel šok

Po Slovákovi pomenovali nového chrobáka
Zdroj: TV Markíza

Zistilo sa, že ide o nový druh, ktorý sa nikde inde nevyskytuje.

Svetoví odborníci pomenovali nový druh chrobáka po entomológovi zo Slovenska. Objavil ho v našich veľhorách ešte pred 25 rokmi. Len pred nedávnom mu potvrdili, že takýto chrobák nikde inde na svete nežije.

Pán Rudofl Gabzdil sa pozorovaniu ríše hmyzu venuje už 40 rokov. Z rodinnej dovolenky vo Vysokých Tatrách si pred 25 rokmi priniesol chrobáka. Už na prvý pohľad mu bolo jasné, že pôjde o výnimočný objav. Nikdy predtým ho v prírode nevidel.

"Je výnimočný tým, že sa na žiadnom inom území, v žiadnom inom štáte nevyskytuje, iba na Slovensku. Má typovú lokalitu Slovensko - Belanské tatry," hovorí pán Gabzdil.

Potvrdili to aj ruskí a nemeckí odborníci, ktorí chrobáka popisovali. Po takmer štvrťstoročí uznali, že ide naozaj o nový a jedinečný druh. A nazvali ho po jeho objaviteľovi. "Dali mu meno Brachyta interrogationis gabzdili," prezradil entomológ. 

Kým tento nový druh chrobáka nájdete len u nás v Belanských Tatrách, jeden z jeho príbuzných žije až v ďalekej Brazíliii. "Najväčší fúzačovitý chrobák sveta má až 22 cm. Pre porovnanie, ten nový má 1,5 cm," vysvetlil pán Gabzdil.

V zbierke pána Gabzdila sú tisícky chrobákov z celého sveta. K netradičnej záľube ho priviedol otec. Ešte ako chlapcovi mu daroval škatuľu chrobákov z Vihorlatských vrchov.

"V tej krabici boli len veľké chrobáky, roháče, fúzače, fúzač alpský, ktorý je tu vo Vihorlatských vrchov veľmi rozšírený," prezradil.

Nový druh chrobáka nájdu vo svete vedci prakticky denne. Zväčša je to v tropických oblastiach. Objaviť ho na Slovensku až také jednoduché nie je. Pán Gabzdil ich za štyri desaťročia našiel dvoch.

"My entomológovia máme trojnásobnú radosť. Raz keď ho chytíme, potom keď ho preparujeme a tretíkrát, keď zistíme, že ide o nový druh," hovorí pán Rudolf.

Po štvrťstoročí je jeho radosť o to väčšia. Svoj nový objav sa preto rozhodol venovať manželke k 35. výročiu svadby. Už taký dlhý čas ho jeho pani vždy pri love chrobákov osobne sprevádza.MICHALOVCE/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Michalovce

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.