Vypočujte si náš nový rekord! Cimbalista prekonal sám seba

Cimbalista Fery Reiner hrá skladbu Let čmeliaka od ruského skladateľa Nikolaja Andrejeviča Rimského-Korsakova.
Zdroj: TASR/AP

V Slovenskej knihe rekordov je už zapísaných viacero hudobných majstrovstiev.

Slovenský rekord v rýchlosti zahratia skladby Let čmeliaka ruského skladateľa Nikolaja Rimského-Korsakova dnes ustanovil cimbalista Fery Reiner v Bratislave.

Rýchlosťou 59,1 sekundy sa tak zapísal do Slovenskej knihy rekordov. Hudobník rýchlosťou prekonal svoj osobný rekord a nastavil latku pre všetky ďalšie pokusy o jeho prekonanie.

Svetový rekord vytvoril hudobník, ktorý Let čmeliaka zahral na gitare

Z hľadiska rýchlosti hodnotil výkon komisár Knihy slovenských rekordov Igor Svítok. „Svetový rekord vytvoril hudobník, ktorý Let čmeliaka zahral na gitare," povedal Svítok. Išlo o prvý pokus vytvoriť tento rekord na cimbale.

Hudobné prevedenie ocenil dirigent Braňo Kostka. „Muzika sa nemeria na sekundy alebo centimetre, je to emočná záležitosť. Som rád, že ide o dielo Rimského-Korsakova, pretože je jedno z mála, ktoré je založené na majstrovstve rýchlosti," zhodnotil Kostka. „Zároveň to bolo veľmi vizuálne efektné, lebo frekvencia jeho paličiek vyzerala ako trepanie krídel čmeliaka," dodal Kostka.

Cimbalista v rýchlosti, akou hral, napokon zlomil jednu z paličiek. Reiner hrá na cimbale už od šiestich rokov. Jeho osobný rekord pri hraní tejto skladby bol doposiaľ 1 minúta a 9 sekúnd.

„Rád si dávam nové výzvy. Cimbal je veľmi ťažký nástroj a Let čmeliaka patrí medzi najťažšie skladby v klasickej hudbe, takže to bola pre mňa obrovská výzva," povedal Reiner. Jeho ambíciou je zapísať sa aj do Guinessovej knihy rekordov.

V Slovenskej knihe rekordov je už zapísaných viacero hudobných majstrovstiev. Podľa Igora Svítka sa do nej len v posledných mesiacoch zapísalo napríklad 45 heligonkárov hrajúcich spoločne koncert na najvyššie položenom mieste, či najmenšia elektrická gitara v Prešove.


BRATISLAVA/TASR, TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Rekord

Dôležité udalosti