Zaujímavosti

Prestrihne vám ucholak ušný bubienok? Najčastejšie strašidelné mýty o zvieratách

Ucholak (ilustračné foto)
Ucholak (ilustračné foto) Zdroj: shutterstock.com/ SIMON SHIM

Niekto u nás zomrie, v noci nám za oknami zahúkal kuvik. Aj takéto strašidelné mýty o zvieratách sme podedili z minulosti.

Máme v stane ucholaka, bojíme sa spať, aby nám nevliezol do ucha. Alebo si myslíme, že nám do vlasov vletí a zamotá sa netopier. Aj s takýmito obavami a otázkami sa stretávajú prírodovedci zo Slovenskej akadémie vied. Je leto a vtedy viac rozoberáme náš pobyt v prírode.

Niekto u nás zomrie, v noci nám za oknami zahúkal kuvik. Aj takéto strašidelné mýty o zvieratách sme podedili z minulosti. Pritom sova len nasleduje hmyz, ktorý ide za svetlom.

"No a keď sa svietilo niekde, mohol tam byť niekto chorý, tak ten kuvik tam má perfektné príležitosti na lovenie toho hmyzu a keď sa ozval, tak už to bolo, že je to nejaké nedobré znamenie," vysvetlil Miroslav Saniga z Ústavu ekológie lesa SAV.

Reálnejšie znie hrozba ucholaka v uchu. Ľudovo sa mu hovorí aj čkor a vraj jedným uchom vojde, prehryzie bubienky a druhým vyjde. "To je taký blud, ktorému normálny človek neverí, no ale stále sa nájdu ľudia, ktorí mi zatelefonujú, že pán Saniga máme doma čkora, bojíme sa ísť do tej izby spať, povedal Saniga.

Strach zvykneme mať aj z netopierov. Staré mamy nás strašili, že sa nám zamotajú do vlasov a budeme sa musieť ostrihať dohola, čo bolo kedysi ponižujúce. "Netopier nikdy nikomu nevlezie do vlasov, pretože má výborné orientačné schopnosti cez echolokáciu," tvrdí Saniga.

Stará mama, stará mama a prečo máš také veľké zuby? Aj niektoré rozprávky môžu za mýty o zvieratách. Tá o červenej čiapočke nás napríklad nabáda, aby sme sa v lese báli zlých vlkov. "Vlk naozaj málokedy môže človeku ublížiť, vôbec nie sú také prípady známe, že by vlk zaútočil," dodal odborník.

Za mýty môže nevedomosť a snaha nejako veci vysvetliť. Navyše sme zvieratám niekedy pripisovali ľudské vlastnosti. "Napríklad ten vlk nebol ozajstný vlk, ale bol to nebezpečný človek, ktorým sa takisto oni snažili vyhýbať," hovorí etnologička Iveta Zuskinová.

Známa je aj kukučka. Kukaním povedala dievčine o koľko rokov sa vydá. "Patrilo sa vydať v určitých rokoch, keď dievča nejako dospelo a ak to nejako neprichádzalo, tak si to aj ospravedlňovali tým, že koľkokrát mi tá kukučka zakuká, tak vtedy sa asi vydám," dodala Zuskinová.

Podľa odborníka by sme starými poverami už strašiť nemali. "Keď to vštepíme malým deťom, tak s nimi to ide ako rezíduum až do dospelosti a potom sa bojíme všetkého, čo v prírode vidíme," dodal Saniga.BRATISLAVA/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.