Šialenstvo pokračuje, kvôli pokémonom sú ľudia ochotní riskovať aj život

Ľudia hrajú mobilnú hru Pokémon Go.
Zdroj: TASR/AP

Mnohí lovci pokémonov si neuvedomujú, že v reálnom svete ich nepozornosť môže stáť život.

Pokémoni sú už dlhé roky celosvetovo známym fenoménom. Napriek tomu, že  hier na smartfóny je mnoho, až aplikácia Pokémon Go spustila ozajstnú revolúciu. Prepojila realitu s hrou, na princípe tzv. rozšírenej reality. To znamená, že aby ste získavali predmety a mohli plne využívať prostredie hry, musíte sa premiestňovať v reálnom svete.

Zariadenie totiž monitoruje vašu polohu a podľa toho generuje objavovanie pokémonov vo vašej blízkosti. Preto musíte byť neustále v pohybe a mnohí túto hru nazývajú „aplikáciou na chudnutie". Pokémon Go je nesmierne populárna a určite výnimočná hra, no zároveň, ako sa ukazuje, aj dosť návyková. Je určite chvályhodné, keď typickí „drtiči" po rokoch opustia svoje kreslá pred počítačmi a vyberú sa na prechádzku.

Zdroj: YouTube

Tu však začína problém. Mnoho hráčov hľadá pokémonov na nevhodných miestach, napríklad v múzeách holokaustu, kostoloch, striptízových kluboch alebo je schopná zastaviť premávku či vstúpiť do prísne stráženej vojenskej základne. A to len kvôli jedinej veci - chytiť pokémona.

Nevšimli si Biebera

V centrách veľkých miest ako Sydney alebo New York hra spôsobuje vyslovene šialenstvo. Dav si napríklad nevšimol Justina Biebera. (v červenej košeli)

Zdroj: TOMO/Youtube

Chaos v premávke

Chlapec v New Yorku sa zas v zápale hry dostal rovno do jazera a ďalší "lovec" zbadal pokémona pred sebou na ceste počas šoférovania a chcel prudko zastaviť. Iba šťastná náhoda spôsobila, že nezomrel. Jedno 15-ročné dievča počas „lovu" vstúpilo do rušnej premávky na diaľnici.

Ste Smombie?

Mnoho psychológov si láme hlavu nad tým, kde vlastne táto civilizácia smeruje. V nemeckých médiách sa dokonca objavil názor, že svet pokémonov je pre moderného človeka, odchovaného na virtuálnej realite, dokonca zrozumiteľnejší ako ten reálny. Hovorí sa tu o syndróme osamotenia v dave, keď sme zaujatí iba svojim smartfónom. V Nemecku sa na to ujal výraz „smombie" od slov smartfón a zombie.

Zdroj: Twitter

Zatiaľ nikto nezomrel, no odborníci sa zhodujú, že môže byť otázka času, kedy sa stana tragédia. Preto si treba dobre zvážiť, či Charizard alebo Pikachu stoja za stratu života. Bavte sa, no buďte opatrný.


BRATISLAVA/ROCK

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Hra

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.