7 technických divov Slovenska: Našli sme skutočné unikáty

7 divov Slovenska - technické pamiatky.
Zdroj: koláž TV Markíza

Dozviete sa, ktorý tunel je na Slovensku najdlhší, predstavíme vám jediný kamenný veterný mlyn u nás a nazriete s nami do unikátnych vojenských bunkrov.

Pred časom sme vám predstavili sedem prírodných divov Slovenska. V našej druhej časti sme sa tentoraz zamerali na technické pamiatky a ojedinelé stavby. Niektoré vás možno zaujmú natoľko, že sa rozhodnete ich navštíviť. Budeme radi, ak nám dáte vedieť o iných zaujímavostiach vo vašom kraji, meste alebo okrese.

Jednokoľajka Červená Skala - Margecany a Chramošský viadukt

Znie to neuveriteľne, ale železničnú trať Červená Skala - Margecany začali budovať pred 85 rokmi. Je to jedinečná trať na Slovensku, ktorá nie je elektrifikovaná. Raritou je tzv. Telgárska slučka.

Dodnes sa ňou môžete odviezť a nájdete ju aj v železničnom grafikone. Je súčasťou prepojenia medzi Zvolenom, Banskou Bystricou, Margecanmi a Košicami. Začali ju stavať medzi dvomi vojnami, keď kapacitne nestačila Košicko-bohumínska železnica.

Zdroj: TTstudio/shutterstock.com

Jej súčasťou je 26 staníc, vrátane tých v Slovenskom raji. Zo zaujímavých stavieb na trati sme si vybrali Viadukt Chramoška . Týči sa 18 metrov nad údolím, ktoré premosťuje. Na trati je ešte zaujímavý Telgársky viadukt a jediný špirálovitý tunel u nás - Tunel Karola Stodolu.

Čremošniansky tunel

V správe Železníc SR sa nachádza 76 tunelov , z nich 69 je jednokoľajových a sedem dvojkoľajových. Jeden z tých zaujímavejších sa nachádza na trati Zvolen - Vrútky a spája obec Harmanec s Čremošným.

Zdroj: TTstudio/shutterstock.com

Miestni ho volajú Harmanecký, ale oficiálne sa volá Čremošniansky tunel. Je to najdlhší tunel na Slovensku i bývalom Česko-Slovensku. Je jednokoľajový a neelektrifikovaný, jeho dĺžka je 4 697 m a v prevádzke je od roku 1940. Dodnes slúži na spomínanej trati.

Vodné mlyny v Kvačianskej doline

Krásne veci môžete vidieť aj na Liptove. Zaujali nás Vodné mlyny, ktoré nájdete v hornej časti Kvačianskej doliny. Oblasť sa nazýva Oblazy a rozprestiera sa na sútoku Hutianky a Borovianky. Horný sa volá gejdošovský a dolný brunčiakovský.

Zdroj: facebook.com/Martin Petráš

Oba vznikli v prvej polovici 19. storočia pri ceste, ktorá spájala Liptov s Oravou a Poľskom. Neskôr jeden z nich v roku 1936 prerobili na pílu. Po tom, ako mlyny opustili vlastníci, ich od roku 1980 rekonštruovali nadšenci zo Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny, neskôr členovia hnutia Strom života, informuje slovakia.travel.sk Podrobnejšie informácie o mlynoch nájdete aj na stránke obce .

Veterný mlyn v Holíči

Je to jediný zachovaný veterný kamenný mlyn na Slovensku. Nájdete ho v juhovýchodnej časti mesta Holíč. Je to tzv. holandský typ veterného mlynu. Jeho základom bola murovaná strecha s kruhovým pôdorysom.

Zdroj: Rudolf Irša

V mlyne sa prestalo mlieť po 1. sv. vojne a odvtedy nie je funkčný. V roku 1970 ho však zrekonštruovali členovia Poľovníckeho združenia. Dnes ho využívajú ako poľovnícku chatu, miesto na rôzne kultúrne podujatia .

Františkova huta v Nižnej

Ruina továrenskej haly na spracovanie železnej rudy z roku 1836 je technická pamiatka. Nájdete ju na Orave, v katastrálnom území obce Nižná, iba dva kilometre po ceste od Zuberca.

Zdroj: Jareso/shutterstock.com

Zachovaná je jej klasická fasáda, obvodové múry, vysoká pec, prívodný a odpadový kanál, hámor, dúchadlová komora a halda železnej rudy, ktorá je za budovou. Niekedy robia pre turistov ukážku výroby železnej rudy. Režišér Juraj Jakubisko nakrúcal v ruinách hute scény do filmov Tisícročná včela a Nejasná správa o konci sveta.

Vartovka v Krupine

Je to strážna veža, ktorá má štvorcový pôdorys. Vysoká je približne 13 metrov a postavili ju v roku 1564. Slúžila, spoločne s ostatnými v okolí, ako vyhliadka do širokého okolia. A to hlavne pred blížiacimi sa Turkami alebo inými vojskami.

Zdroj: MK - Miroslav Lukáč

Svoju úlohu prestala plniť na začiatku 18. storočia a pustla. Podarilo sa ju pre verejnosť obnoviť až v druhej polovici 20. storočia. Dnes plní rovnakú funkciu ako voľakedy. Je znej krásny výhľad na mesto, Štiavnické vrchy, Krupinskú planinu, niektoré lazy a dovidíte z nej aj na Bzovícky zámok. Informácie o ďalších pamiatkach v meste, kde sa narodili spisovatelia Andrej Sládkovič, Jozef Cíger Hronský, Juraj Špitzer, či herec Viliam Polónyi nájdete na stránke mesta.

Drevený krytý most v Štefanskej Hute

Postavili ho v roku 1832 zo smrekového dreva cez Hornád medzi obcou Kluknava a Štefánskou Hutou, ktorá je súčasťou spomínanej obce. Svojmu účelu slúži 184 rokov a jeho technické riešenie je výnimočné.

Zdroj: PHB.cz (Richard Semik)/shutterstock.com

Táto technická pamiatka je pýchou slovenských drevených mostov a u nás je jediný svojho druhu. Meria 27 metrov, široký je 3,5 metra a vysoký 6 metrov. Zrekonštruovali ho v rokoch 1981 - 1984, v rokoch 2003 až 2004 na ňom opravili podlahu, doplnili chýbajúce časti a natreli ho konzervačnou látkou. Dodnes po ňom môžete prejsť osobným autom.

Vojenské bunkre pri Slanskej Hute

V Slanských vrchoch môžete nájsť unikátne vojenské bunkre. V rokoch 1937 - 1938 postavili zo železobetónovej konštrukcie asi 55 bunkrov medzi obcami Slanská Huta, Kuzmice a Michaľany.


Dodnes sa ich zachovalo asi 20, dva z nich priamo v obci Slanská Huta. Ich úlohou bolo zabrániť, aby na československé územie prenikli maďarské vojská.

Ak máte TIP na nejakú zaujímavú technickú pamiatku a máte pocit, že Slováci by o nej mali vedieť, kontaktujte autorku článku na adrese [email protected]

Informácie sme čerpali z viacerých internetových zdrojov: slovakia.travel.sk, wikipedia.sk, zeleznicne.info, pamiatkynaslovensku.sk, krupina.sk, nizna.sk, keturist.sk

BRATISLAVA/Zuzana Gálisová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme 7 divov Slovenska

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.