Príbeh bratskej lásky. Jozef s bratom preletel na Západ, pred režimom to bol akože únos

Jozef Čech.
Zdroj: Reflex

Riskantný prelet do Rakúska podnikol v 80. rokoch malým ultraľahkým lietadlom.

Socialistický režim v bývalom Československu bol krutý a mal svoje metódy. To prinútilo mnoho ľudí emigrovať do zahraničia a spôsoby, akými sa pokúšali dostať za železnú oponu, boli rôzne.

Bratia Jozef a Jaroslav Čech si žili každý svoj život, až kým jedného z nich nezačala prenasledovať štátna moc. Jozef bol ochotný pomôcť bratovi za každú cenu a rozhodli sa pre riskantný krok. Jozef, aby pomohol bratovi, podnikol v 80. rokoch riskantný prelet do Rakúska malým ultraľahkým lietadlom, pričom riskoval vlastný život.

To bylo šup, šup, že ani motor som nevypínal, naskákali do mašiny

Obaja začínali ako modelári. Jaroslav neskôr „vynašiel" progresívnu metódu leteckej fotografie - pomocou rádiom riadeného modelu. Fungovala podobným spôsobom ako dnešné drony. Na to ale potreboval povolenie od ministerstva vnútra.

Domové prehliadky, vykonštruované obvinenia a vyhrážky, že ublížia jeho malému synovi. Pochopil, že sa musí dostať za hranice a chcel na to využiť malé športové lietadlo.

Plán bol jasný - Jozef mal s bratom, jeho priateľkou aj malým synovcom preletieť do Rakúska. A aby ho nesúdili ako zločinca, ktorý pomohol bratovi emigrovať - chceli to zinscenovať ako únos.

Pri ceste späť mu už leteli naproti vojenské vrtuľníky, na letisku ho obkľúčili a smeroval rovno do väzby. Najprv ho vypočúvali ako svedka a on trval na pripravenej (dohodnutej) verzii. Vymerali mu sedem rokov v tretej nápravno-výchovnej skupine. V Ilave si však odsedel iba 10 mesiacov, zachránila ho totiž revolúcia.

Jaroslav dnes žije v Česku a Jozef v Partizánskom, obaja ale naďalej lietajú. Jaroslav má dokonca malé letisko. Minule sa po rokoch opäť ocitli spolu vo vzduchu.

Pozrite si unikátny príbeh, ktorý hovorí o naozajstnej bratskej láske.PARTIZÁNSKE/Reflex

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.