Michal pomáha Slovákom nájsť predkov. Niekedy ho rodinné príbehy dovedú až k slzám

Genealóg Michal Rázus.
Zdroj: Reflex

Teší ho, keď dokáže spojiť rodiny, ktoré sa generácie nevideli a podarí sa mu zorganizovať nádherné rodinné stretnutie.

Zamýšľali ste sa aj vy niekedy nad tým, kto sú vaši predkovia a kam až siahajú vaše korene? Michal z východného Slovenska je človek, ktorý sa presne touto oblasťou zaoberá. Vďaka nemu mali už desiatky ľudí možnosť stretnúť sa so svojimi vzdialenými príbuznými a to nielen na Slovensku ale ja v zahraničí.

Rodokmeň je zrkadlom i ďalekohľadom do minulosti, ktorým môžeme vidieť čo sa tam udialo a čím si naši predkovia prešli

"Venujem sa spracovaniu rodokmeňov a popri tom sa snažím spájať rodiny, ktoré boli oddelené časom a priestorom. Je to hľadanie koreňov a skúmanie rodinnej histórie, ktorá nie je iba čierno-biela. Keď sa pozeráte na príbehy, ktoré sa stali vo vojne, počas emigrácie tak si človek uvedomí, že aké ťažkosti museli ľudia preskákať. A vtedy si hovorím - náš dnešný život je ružová záhrada," začína svoje rozprávanie genealóg Michal Rázus.

Aj keď je Michal chlap občas ho niektoré príbehy dovedú až k slzám. Sú to príbehy, ktoré sa dotýkajú hlavne 2. svetovej vojny kedy ľudia čelili naozajstným existenčným otázkam - život a smrť.

Zaujímalo nás, ako vlastne jeho práca vyzerá. Podľa neho ak chce niekto začať pátrať o predkoch, mal by si na začiatok pozbierať informácie, ktoré máme k dispozícii. "Porozprávať sa s niekým starším a pozrieť si staršie rodné i úmrtné listy. A potom ja už s tým dokážem pracovať a idem ďalej. Do matrík, archívov, registrov, aby som sa dokázal odpichnúť," konštatoval Michal.

Tým však hľadanie koreňov zďaleka nekončí. Musí navštíviť aj archív a tam pátrať. Priznáva, že rodinný strom vie nájsť niekedy od roku 1800. Všetko to však závisí od zachovalosti matrík. Veľkou pomocou sú však aj rodinné fotografie.

"A práca v teréne. To je pre mňa čerešnička na torte. Som rád, že môžem spoznávať miesta, kde by som sa normálne nedostal. Veľká časť sa odohráva aj na cintorínoch," dodáva.

A kto si necháva vyhľadávať históriu svojich predkov a čo je pre Michala najväčším zadosťučinením? Odpoveď nájdete v reportáži Jarmily Kováčovej, ktorú sme odvysielali v magazíne Reflex.


Téma nás však zaujala natoľko, že sme sa rozhodli pátrať po konkrétnej rodine Schusterovej z Veľkej Idy, ktorých potomkovia žijú v Amerike.

No a práve tí sa chceli dozvedieť, kde sú ich korene a či na Slovensku majú ešte nejakú tú rodinu. Po predkoch pre klienta na Slovensku pátrala s Michalom aj výskumníčka Jo Fosterová z Londýna.


BRATISLAVA/Reflex

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.