Podľa novej štúdie spôsobuje pitie alkoholu sedem druhov rakoviny

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com

Vedci zbierajú dôkazy, aby preukázali, že pitie alkoholu súvisí aj s podráždením kože, rakovinou pankreasu a prostaty.

Alkohol spôsobuje sedem druhov rakoviny. Nová štúdia potvrdzuje, že táto dôležitá informácia sa netýka len alkoholikov, ale aj ľudí, ktorí konzumujú nízke až stredné množstvá alkoholu. Zdravotníci vyzývajú vlády, aby iniciovali kampane, ktoré by varovali verejnosť predtým, ako úzko spolu suvisí rakovina s pitím alkoholu. Žiadajú tiež, aby na etiketách na fľašách alkoholických nápojov povinne zverejňovali varovné štítky. Informuje The Guardian.

Počas štúdie, ktorú zverejnili vo vedeckom časopise Addiction, našli viacero dôkazov, ktoré spájajú alkohol s rakovinou. Odborníci z Otago University na Novom Zélande nevychádzali len zo štatistík. "V súčasnosti mám dostatok dôveryhodných dôkazov, že pitie alkoholu je priamou príčinou choroby," povedala Jennie Connor z odboru preventívnej a sociálnej medicíny.

"Alkohol spôsobuje rakovinu na siedmych miestach v tele a pravdepodobne aj tie ostatné. aj bez úplného poznania biologických mechanizmov (to, ako alkohol spôsobuje rakovinu), epidemiologický dôkaz podporuje úsudok, že alkohol spôsobuje rakovinu hltanu, hrtanu, pažeráka, pečene, hrubého čreva, konečníka a prsníka," dodala.

Vedci zbierajú dôkazy, aby preukázali, že pitie alkoholu súvisí aj s podráždením kože, rakovinou pankreasu a prostaty.

Jennie Connor zverejnila štúdiu po viac ako 10-ročnom skúmaní hodnotení vykonaných Svetovou zdravotníckou organizáciou a Medzinárodnou agentúrou pre výskum rakoviny.

"Najvyššie riziká sú spojené s najväčšou spotrebou alkoholu, ale aj s nízkym a stredným vypitým množstvom alkoholu. Kampaň by sa nemala sústrediť len na ťažkých pijanov," hovorí Connorová.

Už vo februári tohto roka spôsobila rozruch primárka a profesorka Sally Davies, ktorá varovala ženy pred pitím alkoholu, pretože podľa nej to spôsobuje rakovinu prsníka.
VEĽKÁ BRITÁNIA/ nt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.