Pred 105 rokmi archeológ Hiram Bingham objavil Machu Picchu

Starobylé zrúcaniny Machu Picchu.
Zdroj: TASR/AP

Zo stavieb sú zachované zvyšky múrov z kamenných blokov veľkých až šesť metrov.

Americký archeológ Hiram Bingham objavil pred 105 rokmi, 24. júla 1911, v Peru legendárne mesto Machu Picchu, známe aj ako Stratené mesto, ktoré vytvorili Inkovia.

Iba z kameňov

Machu Picchu bolo pravdepodobne kráľovským veľkostatkom a kultovým centrom, ktoré dal vybudovať vládca inkskej ríše Pachacuti Yupanqui v polovici 15. storočia.
Legendárne mesto sa nachádza v nadmorskej výške 2430 metrov n/m na horskom hrebeni Ánd nad údolím rieky Urubamba v Peru, približne 70 km severne od Cuzca. Pevnosť, vystavaná z opracovaných kameňov bez použitia spojiva, sa delí na chrámovú a obytnú štvrť a je obklopená terasovými poľami.

Zo stavieb sú zachované zvyšky múrov z kamenných blokov veľkých až šesť metrov, okrúhla veža Torreón a jaskyňa s obetným oltárom slnečného kultu. Je častým turistickým cieľom. Historici predpokladajú, že v nej žilo až 2000 ľudí a zanikla ešte pred príchodom Španielov v roku 1532. Mesto objavil 24. júla 1911 havajský rodák Hiram Bingham spolu so svojím sprievodcom Melchorom Arteagom. O stratenom meste sa dozvedel z ústnych legiend starých Indiánov.

Nikto nevie presný názov

Od Národnej zemepisnej spoločnosti (NGS) a Yaleovej univerzity v USA získal peniaze a o rok sa vrátil do Peru spolu s celou expedíciou archeológov a antropológov. Po strmom a tropickou vegetáciou zarastenom svahu expedícia vystúpila na vrchol, kde objavila rozvaliny starobylého mesta. Stratené mesto Bingham nazval Machu Picchu, v kečuánskom jazyku "Starý vrch". Netušil, že jeho objav raz UNESCO vyhlási za svetové kultúrne dedičstvo.

Pôvodný názov Machu Picchu sa už zrejme nikto nedozvie. Hovorí sa, že mesto po dobytí ríše Španielmi upadlo do zabudnutia preto, lebo Inkovia nepoznali písmo. Komunikovali iba prostredníctvom diagramov a uzlov - kipu (quipu). Mali prísne hierarchicky usporiadanú spoločnosť a skutočnosť, že španielski conquistadori nevyhľadávali učencov, ktorí písmu rozumeli, prispel k tomu, že sa na Machu Picchu zabudlo. Po "Stratenom meste" tak zostali iba legendy.

Magické miesto

Yaleova univerzita a peruánska vláda podpísali v roku 2010 dohodu o navrátení až 5000 artefaktov - kamenných nástrojov, keramiky, ľudských pozostatkov a zvieracích kostí - z Machu Picchu do Peru. Na Yaleoveu univerzitu ich priviezol Hiram Bingham, absolvent tejto školy. V súčasnosti patrí Machu Picchu medzi najnavštevovanejšie miesta v Peru.

Pre veľký počet turistov sa krajina snaží počet návštev obmedzovať vysokými cenami vstupného. Návštevníci po návrate hovoria o magickom mieste našej planéty. Dodnes toto posvätné miesto Inkov, ukryté v Andách, zostáva veľkou záhadou. Veľký čínsky múr, zvyšky jordánskeho mesta Petra, brazílsku sochu Krista Spasiteľa, peruánske Machu Picchu, mayské mesto Chichén Itzá v Mexiku, rímske Koloseum a indický Tádž Mahál vyhlásili 7. júla 2007 v portugalskom Lisabone za sedem nových divov sveta.

LIMA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Archeológ

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.