Nazrite do Merkurového kráľovstva: Najväčší zberateľ ukázal, kde vznikajú jeho modely

V Merkurovom kráľovstve najväčšieho zberateľa populárnej stavebnice Jiřího Mládka.
V Merkurovom kráľovstve najväčšieho zberateľa populárnej stavebnice Jiřího Mládka. Zdroj: tn.cz Jakub Deml

Stodolu pri dome prerobil na špeciálnu dieľňu.

Štáb českého portálu TN.cznavštívil najväčšieho zberateľa populárnej stavebnice Merkur. Jiří Mládek tejto „hračke" zasvätil celý svoj život a tak to aj uňho vyzerá. K domu pristavil veľkú dielňu, ktorú volá „Merkurové kráľovstvo". Denne v nej trávi tri až päť hodín Nazrite do nej:


Pán Jiří si kovovú skladačku zamiloval ako štvorročné. Prvé súčiastky mu venoval strýko. „Poskladal som niečo, čo malo byť pumpa Sigma a otravoval som tým celú rodinu," zaspomínal na svoje začiatky pán Mládek.

Jeho rukami už prešlo státisíce dieľov a všetky má poctivo odložené. Povykupoval ich z bazárov a inzerátov. Dnes mu ich dokonca ľudia sami nosia. Prispieva mu aj sám majiteľ firmy Merkur Jaromír Kříž. Vďaka jeho pomoci mohol postavať svoje najväčšie modely.

Diely nie sú všetko, úspešný stavbár potrebuje najmä zručnosť a trpezlivosť. A tých má Jiří Mládek na rozdávanie. Postaviť dokáže čokoľvek. Momentálne sa sústreďuje na modely, na ktorých sa mladšia generácia môže učiť základom fyziku.

Modely si pán Mládek nenecháva, väčšinou putujú na výstavy v Česku i zahraničí. Najväčší, aký kedy postavil, je Ocelové mesto, ktoré je trvalo vystavené v múzeu Merkuru v Polici nad Metují. Zapísaný je dokonca v Guinessovej knihe rekordov.

PRAHA/ tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti