Unikátny zákrok, transplantácia rúk vrátila mužovi dôstojnosť

Ruky dostal od darcu.
Zdroj: TV Markíza

Je prvým človekom vo Veľkej Británii, ktorému transplantovali obe ruky.

Dlhé tri roky sa nedokázal bez pomoci najesť ani obliecť. Pri vážnom pracovnom úraze prišiel 57-ročný muž o obe ruky. Vďaka rodine neznámeho darcu dostal šancu opäť žiť normálny život.

„Sú úplne perfektné, akoby boli presne pre mňa, absolútne sedia," teší sa Chris King.

Je prvým človekom vo Veľkej Británii, ktorému transplantovali obe ruky. O svoje vlastné prišiel pred troma rokmi pri práci na stroji pre lisovanie kovov.

„Ešte pred pár týždňami som sa prechádzal s neterou, držala ma za kýpte a znenazdajky sa opýtala - strýko, kedy ti už narastú prsty? Povedal som - jedného dňa určite," spomína.


Ten deň prišiel vďaka rodine neznámeho darcu. Lekár, ktorý transplantáciu viedol priznal, že presvedčiť rodinu, aby darovala ruky zosnulého je ťažké, mnohí príbuzní im to napokon aj odmietli.

„Keď niekomu transplantujete obličku, nikto sa nezamýšľa nad tým ako vyzerá, hlavne, že funguje. Pri rukách je to iné. Telo ich samozrejme musí prijať, no zároveň musíte zvážiť, či sa k pacientovi aj budú hodiť. O to ťažšie sa potom hľadá aj darca," vysvetlil plastický chirurg Simon Kay.

Náročný transplantačný zákrok trval 12 hodín, pri operačnom stole sa okrem Simona Kaya vystriedalo ďalších sedem lekárov.

„Po tom všetkom boli pre mňa najväčšou odmenou slová Chrisa, ktorý povedal, že konečne sa cíti ako plnohodnotný človek," potešil sa Kay.

Keď sa novinári Chrisa opýtali, na čo sa teraz po všetkých tých útrapách najviac teší, s odpoveďou dlho neváhal.

„Že si sám vyzlečiem tričko a potom si ho oblečiem naspäť," dodal.

LONDÝN/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Pacient

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.