Krajiny, kde žijú najvyššie ženy a muži. Tí slovenskí nedopadli najlepšie

Výška mužov
Zdroj: Shutterstock.com

Vedci analyzovali údaje o rastových trendoch vo viac než 200 krajinách sveta od roku 1914.

Priemerne najvyšší muži sú v Holandsku, najvyššie ženy zasa v Lotyšsku. S týmito zisteniami prišli bádatelia z londýnskej Imperial College, ktorí svoju štúdiu publikovali v utorok v magazíne eLife. Podľa britských vedcov priemerný Holanďan meria v súčasnosti 183 centimetrov a priemerná Lotyška 170 centimetrov.

Vedci analyzovali údaje o rastových trendoch vo viac než 200 krajinách sveta od roku 1914 so zámerom stanoviť priemernú výšku ľudí narodených v rokoch 1896 až 1996. "Byť vyšší je spájané s väčšou dĺžkou života, ako aj s vyšším vzdelaním a zárobkom," uvádzajú britskí vedci v predmetnej štúdii, z ktorej citovala agentúra DPA.

Najvyšší skok v parametroch vzrastu zaznamenali vedci u juhokórejských žien (20,2 centimetra) a iránskych mužov (16,5 centimetra). Naopak, veľmi malé zmeny boli zistené v niektorých subsaharských afrických krajinách a v južnej Ázii.

Priemerne najnižší muži na planéte žijú momentálne vo Východnom Timore (160 centimetrov), ženy s najnižším vzrastom možno nájsť v Guatemale. Priemerná 18-ročná Guatemalčanka totiž podľa danej štúdie meria 150 centimetrov. Muži i ženy v Británii vyrástli za uvedené obdobie o 11 centimetrov, pričom priemerný Brit má 178 centimetrov a priemerná Britka 164 centimetrov.

Americkí muži počas storočia vyrástli o šesť centimetrov, ženy o päť centimetrov. V aktuálnom rebríčku im patrí 37., respektíve 42. miesto. Štúdia tiež odhalila, že ľudia v Japonsku, Číne a Južnej Kórei sú dnes omnoho vyšší než ich predkovia spred 100 rokov. Za kľúčové faktory tohto fenoménu označujú vedci dobrú zdravotnú starostlivosť, výživu a hygienu obyvateľstva.

Stanica BBC prináša prehľad prvej desiatky priemerne najvyšších ľudí sveta

Muži:

1. Holandsko
2. Belgicko
3. Estónsko
4. Lotyšsko
5. Dánsko
6. Bosna a Hercegovina
7. Chorvátsko
8. Srbsko
9. Island
10. Česko

Ženy:
1. Lotyšsko
2. Holandsko
3. Estónsko
4. Česko
5. Srbsko
6. Slovensko
7. Dánsko
8. Litva
9. Bielorusko
10. Ukrajina

LONDÝN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Muž

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.