Turisti sa môžu toto leto tešiť. Po 40 rokoch sa bude dať prejsť celou roklinou Kyseľ

Na archívnej snímke jeden z rebríkov v Slovenskom raji.
Zdroj: Milosz Maslanka/shutterstock.com

Slávnostné otvorenie feraty v Kyseli a zrekonštruovanej náhradnej trasy sa uskutoční 18. augusta.

o 40 rokoch od požiaru, ktorý vypukol v rokline Kyseľ v Národnom parku Slovenský raj a zničil viac ako 30 hektárov lesa, ju bude môcť verejnosť opäť navštíviť. Po dlhých rokoch sa Správe Národného parku Slovenský raj podarilo nájsť kompromis medzi ochranou prírody a požiadavkami turistickej obce. Slávnostné otvorenie feraty v Kyseli a zrekonštruovanej náhradnej trasy sa uskutoční 18. augusta.

"V týchto dňoch finišujú práce na sprístupnení spodného úseku rokliny atraktívnou formou feraty, teda zabezpečenej cesty vybavenej istiacimi fixnými lanami a železnými stúpačkami," uvádza sa na internetovej stránke Správy Národného parku Slovenský raj.

Z dôvodov ochrany prírody bude možné feratu využívať len v období od 15. júna do 31. októbra.

Náučný chodník v úseku od ústia rokliny pri Bielom potoku po mostík nad Obrovským vodopádom umožní návštevníkom obdivovať a zažiť prírodu netradičnou formou, odlišnou od štandardného sprístupnenia, ako ju poznajú z iných roklín. "Turista musí byť vybavený feratovým istiacim setom s tlmičom pádov, prilbou a pevnou protišmykovou obuvou," informovali ochranári zo Slovenského raja.

Náučný chodník s feratou bude prevádzkovať Správa Národného parku Slovenský raj. Z dôvodov ochrany prírody bude možné feratu využívať len v období od 15. júna do 31. októbra. Doteraz bola časť Kyseľa sprístupnená náhradnou trasou, ktorá vedie od mostíka nad Obrovským vodopádom po rázcestie na Malom a Veľkom Kyseli. Aj táto časť bude obnovená, pričom bude prístupná celoročne bez potreby feratového setu.

Tiesňava Kyseľ

V roku 1900 sa uskutočnila prvá objavná túra v rokline Kyseľ. Celou tiesňavou sa prešiel až v roku 1907 Kazimír Kozlovský so spoločníkmi. Roku 1925 pracovníci Rušňového depa v Spišskej Novej Vsi umiestnili v tiesňave prvé kovové mostíky a rebríky.

O 50 rokov neskôr členovia Horskej záchrannej služby sprístupnili dovtedy obchádzaný úsek nad Obrovským vodopádom, ten bol turistom k dispozícii však len rok.

V tiesňave Kyseľ 17. júla 1976 vypukol požiar, ktorý údajne spôsobila zápalka alebo cigareta, ktorú zahodil turista. Zle dostupný terén spôsoboval problémy pri ničení požiaru. Tomu po niekoľkých dňoch podľahlo viac ako 30 ha lesa. Odvtedy bol do rokliny Kyseľ prísny zákaz vstupu.

HRABUŠICE/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.