VIDEO: Parašutista bez padáku skočil z viac ako 7,5-kilometrovej výšky

Parašutista Luke Aikins
Parašutista Luke Aikins Zdroj: AP

Až do poslednej chvíle pred pokusom o rekord sa zdalo, že ho bude musieť zrušiť.

Američan Luke Aikins sa stal prvým človekom na svete, ktorý zoskočil z výšky 7620 metrov bez padáka a bezpečne pristál v sieti. Informovali o tom dnes svetové médiá.

Aikins má za sebou celkovo 18.000 zoskokov. Sobotňajší rekord v kalifornskom Simi Valley bol vyvrcholením jeho 26-ročnej kariéry. Skok trval dve minúty a naživo ho vysielala televízna stanica Fox. Štyridsaťdvaročný Aikins letel rýchlosťou 193 kilometrov za hodinu a dopadol na chrbát do 30 x 30 metrovej siete.

"Takmer sa vnášam, je to neuveriteľné," povedal po úspešnom zoskoku. Po dopade sa vyštveral zo siete a objal svoju manželku a syna. "Jednoducho sa to stalo." Priznal však, že pred samotným výkonom bol nervózny.

Až do poslednej chvíle pred pokusom o rekord sa zdalo, že ho bude musieť zrušiť. Organizátori totiž Aikinsovi nechceli z bezpečnostných dôvodov dovoliť skočiť bez padáka. Ten by mu však pridával váhu navyše a mohol by byť nebezpečný pri dopade. Nakoniec mu však povolenie udelili a Aikins mohol uskutočniť svoj osobný ale i svetový rekord.

"Aikinsov zoskok predstavuje vyvrcholenie jeho 26-ročnej kariéry ako aj osobný a svetový rekord pre zoskok z najväčšej výšky bez padáka," povedal parašutistov hovorca Justin Aclin.

Aikins pracuje ako bezpečnostný a tréningový poradca pre americkú asociáciu parašutistov. S touto ideou sa začal zaoberať pred dvoma rokmi.


ZDROJ VIDEA: Reuters/Mondelez International

LOS ANGELES/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Rekord

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.