Rodičovský manuál: Aj vaše deti podľahli hre Pokémon Go? Toto si prečítajte

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TASR

Zakázať, dovoliť či obmedziť hru Pokémon? Tu je zopár rád.

Určite už ste počuli o najnovšom hernom fenoméne Pokémon Go. Zasiahol dospelých i deti. S ošiaľom však prichádzajú aj mnohé rodičovské dilemy. Zakázať? Dovoliť? Obmedziť? Portál detinanete.sk hľadal odpovede na tieto otázky. Prečítajte si ich krátky rodičovský manuál.

Čo je Pokémon Go? Opýtajte sa svojich detí

Nová hra pre smartfóny získala popularitu spojením moderných inovácií s obľúbenými postavičkami z 90. rokov. Zaujala najmä spojením reality s virtuálnym svetom, takzvanou rozšírenou realitou. Hra núti ľudí vstať od počítača a vyjsť do terénu. To so sebou prináša isté nástrahy, ktoré sa však dajú jednoducho eliminovať.

5 dôvodov, prečo by sme deťom Pokémon Go zakazovať nemali

 1. Lebo konečne nebudú tráviť hodiny sedením pri počítači a dobrovoľne prejdú denne viac ako 2 kilometre.
 2. Lebo budú komunikovať s reálnymi kamarátmi, nie anonymnými profilmi na internete. Vďaka hre si vaše deti upevnia sociálne väzby aj tímového ducha.
 3. Lebo namiesto túlania sa po obchodoch či vysedávania v krčme, budú s kamarátmi chodiť po čerstvom vzduchu.
 4. Lebo spoznajú miesta, ktoré majú v okolí a pritom si ich nikdy pred tým nevšimli.
 5. Lebo nechcete, aby prišli o zážitky s kamarátmi a boli vylúčení z kolektívu len preto, že ste im nedovolili stiahnuť si aplikáciu.

7 vecí, na ktoré deti upozornite pred tým, ako začnú hrať Pokémon Go

 1. Ak sa chcú vaše deti vydať von na lov pokémonov bez vás, uistite sa, že pôjdu s kamarátmi, ktorých poznáte.
 2. Poučte ich o tom, že telefón počas lovu pokémonov nemusia sledovať neustále. Na výskyt pokémona ich aplikácia práve kvôli bezpečnosti upozorní aj vibrovaním. Eliminuje sa tak možnosť nehôd spojených s nepozornosťou.
 3. Upozornite ich na to, že aby chytili pokémona, nemusia sa dostať presne na miesto, kde sa nachádza (napríklad križovatka). Stačí sa k tomuto miestu priblížiť v bezpečnej vzdialenosti.
 4. Skontrolujte, aké používateľské meno si vaše dieťa uviedlo v aplikácii a uistite sa, že ho nebude možné identifikovať či vystopovať.
 5. Majte prehľad o tom, kde sa vaše dieťa nachádza, pokiaľ s ním nie ste. Dohodnite sa, že vám bude hlásiť priebežnú polohu.
 6. Dohodnite si vopred pravidlá v prípade lovu pokémonov na takzvaných „pokéstops", kde sa prostredníctvom návnad „lures" , ktoré si užívatelia môžu v hre zakúpiť, sústreďujú po dobu 30 minút viacerí pokémoni. Ľudia tak získavajú možnosť prilákať na jedno miesto väčšiu skupinu detí. O možných nebezpečenstvách spojených so zneužitím tejto funkcie, svoje deti vopred informujte.
 7. Aplikácia využíva veľké množstvo energie telefónu, preto k vybitiu batérie dochádza oveľa skôr, ako pri jeho bežnom používaní. Nezabudnite svojim deťom pripomenúť, aby si vždy nechali rezervu na cestu domov.

5 tipov, ako z Pokémon Go urobiť rodinnú zábavu

 1. Nechajte vaše dieťa nech vám vysvetlí, ako hra funguje. Doprajte mu tú jedinečnú možnosť naučiť niečo dospelého rodiča a užiť si s ním zábavu.
 2. Vydajte sa spolu na lov pokémonov a spojte ho s príjemným výletom. Garantujeme vám, že tento raz sa mrnčanie typu: „Oci, ja už nevládzem", neozve ani po dvoch hodinách pešej chôdze.
 3. Zasúťažte si v rodine. Kto dnes chytí najmenej pokémonov, je na rade s vynášaním odpadkov.
 4. Spojte príjemné s užitočným a buďte v hre vašim ratolestiam nápomocní. Konečne si nechajú dobrovoľne vysvetliť princíp, akým sa kreslia mapy. Verte, teraz ho budú chcieť pochopiť.
 5. Aj pobyt u starých rodičov na dedine bude odrazu atraktívnejší. Ktovie, akého vzácneho pokémona môžu nájsť lovci za babkinou záhradou.

BRATISLAVA/ tvnoviny.sk, ml

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Smartfón

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.